Gündem, Manşet

“Bu gece cep telefonlarınızı kapatın” Paylaşımı Sosyal Medyada Yayılıyor

Uydumuz olan Ay bu gece Dünya’ya en yakın mesafesine ulaşacak. Bu durum süper ay olarak adlandırılıyor. Bir sonraki süper ayın 30 yıl sonra oluşacağı ve bu nedenden dolayı Ay’ın bu gece izlenmesi tavsiye edilirken sosyal medyada yayılan bir paylaşım tüm vatandaşları korkuttu.

Sosyal medyada hızla yayılan paylaşıma göre bu gece Ay’ın yaklaşmasından dolayı telefonların yüksek düzeyde radyasyon yayacağı belirtilerek gece telefonların kapalı tutulması tavsiye ediliyordu.

İşte sosyal medyada hızla yayılan paylaşım

cb4a8d5e-3671-4aa7-a38e-ab5e4fa566ed

Peki Anlatılanlar Doğru mu?

Ay’ın Dünya’ya yaklaşması doğadaki bazı durumlarda doğrudan etkide bulunuyor. Okyanuslardaki şiddetli gel-gitlerin yaşanmasının sebebi de Ay’ın Dünya’ya yaklaşıp uzaklaşmasından dolayıdır. Ancak Süper Ay’ın telefonlardaki radyasyon değerlerini arttırması söz konusu değil. Bu nedenle bu tür paylaşımlara itibar etmemenizi öneririz. Kaldı ki böyle bir durumda resmi makamlardan mutlaka resmi açıklama yapılırdı. Yine aynı şekilde kaynak olarak gösterilen NASA ve BBC’ye bakıldığında konuyla ilgili hiçbir açıklamanın yer almadığını da görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir