Diğer, Manşet

Bütçede ‘Aslan Payı’ MEB’in

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, 2017 yılı bütçesinde MEB’e 120 milyar liralık ödenek ayrıldığını ve bunun bütçedeki en fazla pay olduğunu söyledi.

Ortalama milli gelirin yüzde 20’sinin bakanlığın harcamaları için ayrıldığını vurgulayan Tekin, bu rakamın ortalama demokratik ülkelerle kıyaslandığında son derece iyi olduğunu bildirdi.

Önümüzdeki sezonda eğitimde kapsamlı değişiklikler yaptıklarını vurgulayan Tekin, yeni müfredat için 2 yıl süresince çalıştıklarını, yeni müfredatın düzenlenmesinin uzman, aydın, entelektüel, veli, yönetici ve öğretmenlerin tavsiyeleri ile gerçekleştirildiğini kaydetti.

Ders içerikleri ile ilgili bilgi veren Tekin, içeriklerin hafifletildiğine dikkati çekerek, Çıraklık Eğitim Merkezlerinin halen zorunlu eğitimin dışında olduğunu ve biraz atıl durumda kaldığını bildirdi.

Meslek liselerinde eğitim gören öğrencilerin staj, staj ücreti, sigorta primleri ve diğer sosyal güvenceleri ile ilgili iyi bir düzenlenme yapıldığını söyleyen Tekin, ders içeriklerinin hafifletildiğini, görülen hataların düzeltildiğini vurguladı.

Bilgiyi ezberletmek değil, bilgiyi kullanıp analitik olarak değerlendirebilecek program üzerinde çalışıldığına vurgu yapan Tekin, Türkiye’de Finlandiya’daki öğrenci sayısı kadar Suriyeli öğrenciye eğitim verildiğini de sözlerine ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir