Manşet, Sınavlar

TEOG’suz Yeni Dönem Başlıyor

9k=

MEB tarafından TEOG sınavlarının kaldırılmasıyla birlikte liselere geçiş ile alakalı hazırlamış olduğu çalışmanın bütün ayrıntılarını bitirdi. TEOG’suz bu yeni dönemde öğrencilerin yaklaşık yüzde 90’ı ‘yerli yerleştirme’ adı verilen sistemle, mahallesinde bulunan ya da mahallesine en yakın liseye kayıt yapabilecek. Geriye kalan %10’luk kısım için de sınav yapılacak. Sınavsız öğrenci alımı yapacak okullar, simülatör yardımı ile okul kontenjanları ve öğrenci sayısı hesaplanarak oluşturuldu.

TEOG’un kaldırılmasıyla birlikte yeni dönem için çeşitli açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, sınav ile öğrenci kabulü yapacak proje okulları, sosyal ve fen bilimler liselerinin listeleri hazırlandığını ve bu okulları nisan ayı sonunda açıklayacaklarını ifade etti.

Sınav ile alım yapan liselere girebilmek için sınav tarihine ise iki ay kaldı. 2 Haziran 2018 tarihinde yapılması planlanan LGS yani Liselere Geçiş Sınavı için uzmanlardan çok önemli bir uyarı geldi. LGS sınavının ezbere dayalı bir sınav olmadığını, öğrencilerin analiz ve yorum yeteneklerini ölçen sorular çıkacağını belirttiler. Ayrıca şu ana kadar çıkmış TIMSS ve PİSA sınav sorularının kesinlikle tekrar edilmesini önerdiler.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir