KPSS, Manşet, Memurlar, Öğretmen, Yüksek Lisans İlanları

Yüksek Lisans Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

9k=

Yüksek lisans, lisans eğitiminden bir sonraki evre olarak bilinen ve akademisyen olmak için herkesin tamamlaması gereken bir eğitim seviyesidir. Bu kapsamda lisans mezunu olduktan ve diplomanıza sahip olduktan sonra lisans bölümünüzle ilintili olma şartı koşulmadan istediğiniz bölüm üzerinde uzman olmanızı sağlamaktadır. Yüksek lisans şartları üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir.  Her üniversite istenilen sınav barajları ve mülakatları konusunda farklı bir yönteme ya da koşullara sahip olabilmektedir. Bunları istediğiniz bölümü veren üniversitelerin enstitüleri üzerinden takip edebilirsiniz.

Yüksek Lisans Başvuruları Nasıl Olur?

Yüksek lisans için her üniversitenin/ enstitünün belirlemiş olduğu koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları sitelerinden takip edebilirsiniz. Başvurular her sene 2 kez olmaktadır. Bu da değişkenlik göstermekle beraber ana öğrenci alımları yıl sonu, bahar döneminde olurken, ara alımlar ise aralık- şubat dönemi içerisinde olmaktadır. Bazı üniversiteler ara alım yapmamaktadır. Yüksek lisans nasıl yapılır konusunda bahsedilmesi gereken bir konu da, yüksek lisans tezli ve tezsiz olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Ve ikisi arasında birkaç fark bulunmaktadır.  Öncelikle tezli yüksek lisansta tez yazma mecburiyeti bulunmaktadır, tezsiz de ise bu zorunluluk olmamakla beraber yerine proje şartı olmaktadır. Tezli yüksek lisans örgün öğretim gibi ücretsizken, tezsizi ise belirli bir harç ücreti bulunmaktadır. Son olarak tezsiz yüksek lisans eğitiminden sonra doktora yapma şansınız yoktur.

Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Yüksek lisans bahsettiğimiz üzere okullara göre farklılık gösteren koşullara sahiptir. Aranan ilk şartlar ALES ve YDS’den gerekli baraj puanları almanız gerekliliğidir. Ayrıca bu iki sınavdan aldığınız puan taban puana ne kadar yakında alım listesinde üst sırada olmanız da o kadar kolay olacaktır. Genellikle her iki sınavda da 50 puan şartı bulunmaktadır. Bazen 60 ya da 70 şartı da koşulmaktadır. Kimi üniversitelerde YDS şartı aranmamaktadır, ya da eğitim sürecinde bu puanı telafi etmeniz beklenmektedir. Yüksek lisans kaç yıl olduğu konusunda da eğer tezli yüksek lisans ise 2 yıl, 4 öğretim döneminden oluşmaktadır. Tezsiz yüksek lisans ise genel olarak 3 dönemden oluşmaktadır. Bahsettiğimiz ALES ve YDS şartı ise tezsiz yüksek lisanslarda çoğunlukla aranmamaktadır. Bunun yanı sıra yüksek lisans alımlarında, lisans diploma notunuz ve yazılı/ sözlü mülakatlarda aldığınız puan da etkilidir.

Ayrıca yüksek lisans kayıtları sırasında istenen belgeler şunlardır:

 • ALES Sonuç Belgesi
 • Lisans Diploması
 • Tavsiye Mektubu (Referans Mektubu)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Askerlik Durum Belgesi (Yapmış olmak ya da tecilli olmak)
 • Transkript
 • Özgeçmiş
 • Fotoğraf
 • YDS Sonuç Belgesi

Ayrıca Bkz >

Yüksek Lisans ve Doktora İlan Sayfası

GooglePlay      Kamudanses App Store

Yüksek Lisans Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?” İçin 2 Sıkça Sorulan Sorular

 1. Aysel dedi ki:

  Tezsizi anlatsaniz

 2. Aysel dedi ki:

  Tezsiz nasil sinav vere bilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir