USD
3,7692
EURO
4,0319
ALTIN
146,3777

ALES Nedir? ALES Hakkında Bilgi

ÖSYM tarafından düzenlenen ve yılda iki defa uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) yalnızca 4 yıllık lisans mezunları tarafından başvuru yapılabiliyor. Yükseköğretim kurumları bünyesinde okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı alımlarında oldukça etkili olan bir sınav olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca ülkemizde yer alan lisansüstü programlara giriş için gerekli olan […]

ALES Nedir? ALES Hakkında Bilgi

ÖSYM tarafından düzenlenen ve yılda iki defa uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) yalnızca 4 yıllık lisans mezunları tarafından başvuru yapılabiliyor. Yükseköğretim kurumları bünyesinde okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı alımlarında oldukça etkili olan bir sınav olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca ülkemizde yer alan lisansüstü programlara giriş için gerekli olan ALES, yurt dışında lisansüstü eğitim veren eğitim-öğretim kurumlarının da talep ettiği puanları içeren bir sınav türüdür. Bu yönüyle akademik kariyer yapmak isteyen bireyler için önemli bir dönüm noktasıdır.

ALES Hangi Tarihlerde Yapılır?

ALES, her yıl iki defa düzenleniyor. ALES her yıl Mayıs ve Kasım tarihlerinde yapılır.  İlkbahar ve Sonbahar dönemi şeklinde iki farklı döneme ayrılan sınav, sınavın gerçekleştiği tarihten itibaren 3 yıl geçerliliğini korumaktadır. Bu durum sınava giren adaylar için önemli bir avantaj sağlıyor. En yakın ALES sınavı 20 Kasım 2016’da gerçekleşecek. Başvurular ise 27 Eylül 2016 ve 10 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılabilecek. Sınav ücreti son olarak 50 TL şeklinde belirtilmişti. 100 üzerinden 70 ve üzeri üstü puan alan adaylar YÖK tarafından başarılı sayılıyor. ALES’te kazanılan puanın yüksek olması başvuru yapılacak olan yükseköğretim kurumu açısından oldukça önemli bir ölçüt olarak değerlendiriliyor. Adayların diğer başvurular içerisinden ön plana çıkabilmesi diğer ölçütler ile birlikte büyük oranda ALES’e bağlı diyebiliriz.

ALES’in Konu Dağılımı

ALES sözel ve sayısal olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor. Sayısal testi Sayısal-1 ve Sayısal-2 şeklinde ikiye ayrılırken bu bölümler için 80 soru soruluyor. Sözel testi ise toplam 80 sorudan oluşuyor. Toplamda 160 sorunun yer aldığı ALES için adaylara 160 dakika süre veriliyor. Sayısal bölümde yer alan soruların sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerileri ölçülüyor. Sözel bölümde ise ağırlıklı olarak sözel akıl yürütme becerileri ölçülüyor. KPSS, YGS ve LYS tarzı sınavlara göre daha farklı soru tiplerinin yer aldığı ALES, akademik personel alımı için değerlendirilen en önemli ayırt edici ölçüt olarak ön plana çıkıyor.

 

YORUMLAR


    0 YORUM

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı ve dokümanlar izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.