Manşet, SGK

SGK Emeklilik Sorgulama

Z

Sosyal Güvenlik Kurumunun kısaltılması olan SGK, Bağkur, Emekli Bandığı ve SSK’yı kendi bünyesine toplamıştır.

SGK bünyesinde SSK 4A, Bağkur 4B, Emekli Sandığı 4C, olarak bilinmektedir. SGK primlerinizin ödenip ödenmediğini ve emekliliğinizin gelip gelmediğini, internet üzerinden sorgulama yapmak istiyorsanız ilk olarak 4A, 4B, 4C olduğunuzu bilmelisiniz.

SGK emeklilik sorgulama sistemi internet üzerinden e-Devlet şifresi ve T.C Kimlik numarası ile yapılmaktadır. SGK sorgulaması yaptığınızda primlerinizin ne zaman hangi miktarda ödendiğini öğrenebileceğiniz gibi, ne zaman ve ne kadar ücretle emekli olabileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

e-Devlet İle Emeklilik Sorgulama

Son zamanların en çok sorulan soruları arasında olan e-Devlet şifresi nereden alabilirim, e-Devlet şifresiyle emeklilik sorgulamamı nasıl yapabilirim, olmuştur. e-Devlet şifresini almak için en yakınızda bulunan PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi alabilirsiniz.

e-Devlet şifresi ve T.C kimlik numaranızı internet üzerinden yönergeleri takip ederek SGK ortamına bağlanıp, emeklik sorgulaması yaparak, hangi tarihte emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu sistem ile ne kadar emekli aylığı alabileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

SGK Emeklilik Sorgulaması Yaparak Hangi Bilgilere Sahip Olabilirsiniz?

SGK emeklilik sorgulaması veya prim miktarını öğrenmek amacı ile internet ortamında bilgi edinmek istediğinizde birçok bilgiye birden ulaşabilirsiniz. SGK emeklilik sorgulaması yaparak hangi bilgilere sahip olabilirim?

SGK hizmet dökümü SGK kapsamında ne kadar priminiz ödenmiş, emekli olmanız için ne kadar prim ödemelisiniz, işyeriniz sizin adınıza primlerinizi gerektiği zamanda ve gerektiği miktarda yatırıyor mu bu bilgilere sahip olabilirsiniz.

e-Devlet SGK sorgula: e-Devlet şifresi alarak SGK bilgilerinize sahip olabilirsiniz. Yani Hangi işyerinde ne kadar priminiz ödenmiş, hangi işyerinden hangi tarihlerde giriş çıkışlar yapılmış öğrenebilirsiniz.

Bağkur hizmet sorgula: Bağkur için tüm ödemelerinizi görebilir, emekliliğinizi hesaplayabilir, ne kadar borcunuz olduğunu öğrenebilirsiniz.

Emeklilik başvuru sonuçları: Eğer emekliliğe hak kazandıysanız, ne zaman emekli olabileceğinizi, emekli olduğunuzda ne kadar aylık alabileceğinizin hesabını yapabilirsiniz.

Emeklilik başvuru takibi: Emekliliğe başvurdunuz, başvuru takibinizin ne durumda olduğunu, emeklilik zamanınızın gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Hayatımızda Sigortanın Yeri

Her çalışanın mutlaka primlerinin ödemesinin bitip yaşı geldiğinde de emekli olmak istediğini biliriz. Eğer yaşınızın gelip de emekli olup olamayacağınızı bilmek istiyorsanız mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında ödenen primlerinizin durumunu rutin aralıklara sorgulamalısınız.

Sigorta primlerinizi sorgulamamanız, emeklilik yaşınız geldiği halde emekli olamamanıza sebep olabilir. Arada bir ödenen primlerinizin zamanını ücretlendirmelerini gözden geçirmeniz emeklilik yaşınız geldiğinde emekli olmanızı sağlayabilir.

Günümüzde her çalışanın mutlaka SGK kapsamında SSK, Bağkur veya Emekli Sandığına bağlı bir sigortası bulunmalıdır. SSK, Bağkur veya Emekli Sandığına bağlı bir sigortası bulunmayan vatandaşların devlet üzerinden emekli olup emekli aylığı almaya hak kazanmaları mümkün değildir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir