Diğer, Manşet

MEB’den 2023 Kitap Projesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Cumhuriyet’in 100. kuruluş yılına özel olarak 2 bin 23 kitabın okurlarla buluşabilmesi için “2023 Kitap Projesi” başlattı. MEB tarafından yapılan yazılı açıklamada, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim Araçları ve Yayımlar Dairesi Başkanlığı tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı kapsamında hazırlanan proje doğrultusunda basılan ilk 18 eser, “TÜYAP 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı”nda okurlara sunuldu.

Açıklamada, Türk ve dünya edebiyatından klasikler, eğitim yayınları, çocuk kitapları ve düşünce dizisi arasından seçilen kitaplar fuarda büyük bir ilgi ile karşılaştı. MEB tarafından basılan kitapların arasında Nihat Sami Banarlı’nın “Resimli Türk Edebiyatı Tarihi”, Ziya Gökalp’in “Altın Işık”, Eflatun Cem Güney’in “Masallar”, Goethe’nin “Hermann’la Dorothea” ile Nizami’nin “Leyla ile Mecnun” eserleri bulunuyor.

“Resimli Türk Edebiyatı Tarihi” gibi bir özelliği olan klasik eserler, modern baskı teknolojisi ile iyileştirilmiş tıpkı basımları hazırlandı. Klasik eserlerde ise ilk baskıları esas alındı. Bu eserlerde dil ve üslup korundu ancak maddi hatalar ortadan kaldırıldı.

Bütün eserlerin tasarım ve içeriğinin çağdaş yayıncılığa uygun, pedagojik ve estetik özelliklerinin ön planda tutulduğu ifade edilen açıklamada, diğer kitapların hazırlık çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir