Manşet, Öğretmen

MEB, yeni müfredatı kamuoyu ile paylaşacak

lazy

Bir süredir müfredat çalışmaları yapan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), müfredatı basitleştirmeyi, hacmini daraltmayı, öğrencilerin analiz, sentez ve muhakeme yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Bakanlığın üzerinde çalıştığı müfredatta haftalık ders saatlerine yönelik düzenlemeler, ders sayılarında indirim, ağır olan ders içeriklerinin sadeleştirilmesi gibi konular bulunuyor.b

Bakanlık, öğretim kademelerinin tamamında yer alan 50’nin üzerinde zorunlu ders programı, 2017 yılının Ocak ayı itibari ile sivil toplum kuruluşları, öğretmen ve idareciler için askıya çıkarmaya hazırlanıyor. Müfredat ayrıca ülke genelindeki binin üzerindeki vakıf ve derneklerle diğer paydaşların görüşüne sunulacak. Ayrıca öğretmenlerin e-postalarına ya da cep telefonlarına da SMS ile bilgilendirme yapılacak.

Okul müdürlerinden zümre oluşturulmaları istenirken, 81 kentten tüm derslerle ilgili değerlendirme raporları istenecek ve bu raporların şubat itibarıyla ulaşması gerektiği belirtilecek.

Elde edilen bilgiler ışığında müfredat yeniden gözden geçirilerek son hali öğretmen, idaresi, akademisyen ve diğer sivil toplum kuruluşlarının katılacağı bir toplantıda tartışılacak. Tartışma online ve interaktif olacak, tartışma sırasında öğretmenlerin de sorularını iletebilmesi söz konusu olabilecek.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir