Manşet, Öğretmen

Derste Telefon Kullanan Öğrenci Disipline Gidecek

2Q==

Ders sırasında öğrencilerin telefonlarıyla meşgul olması tüm öğretmenlerin yaşadığı bir sıkıntıdır. Özellikle günlük hayatımızın bir parçası olan telefonların derslerde öğrenciler tarafından kullanılmasının önüne geçmek için MEB, bilişim cihazlarıyla ders sırasında ilgilenmenin karşılığında yönetmeliğe disiplin cezası verilir maddesi getirdi.

28 Ekim 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Ortaöğretim Kurumlar Yönetmeliği değişiklileri arasında yer alan madde şu şekilde: “Ders saatleri içinde öğretmenin bilgisi ve kontrolü dışında bilişim araçlarını açık tutarak dersin akışını bozmak.” İlgili maddeye göre ders esnasında cep telefonuyla ilgilenen öğrencilere uyarı cezası verilebilecek.

Yine aynı tarihte yapılan bir diğer değişikliğe göre; öğretmenlerine, okul idaresine ve çalışanları ile arkadaşlarına sosyal medya üzerinden hakaret eden öğrencilere okuldan kısa süreli uzaklaştırma cezası verilebilecek. Bu konuda yönetmeliğe eklenen ilgili madde şu şekilde: “Kişilere, arkadaşlarına, okul yöneticilerine, öğretmenlerine ve diğer çalışanlarına karşı okul içinde ve dışında sözle, davranışla veya sosyal medya üzerinden hakaret etmek, hakareti paylaşmak, yaymak veya başkalarını bu davranışa kışkırtmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir