Formasyon, Öğretmen

Eğitim Fakülteleri İçin Taban Puan Uygulaması Geliyor

9k=

YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamaya göre; 2017- 2018 eğitim ve öğretim yılından itibaren eğitim fakültelerinde ki kaliteyi arttırmak ve daha nitelikli öğretmenler yetiştirmek amacı ile taban puan uygulamasına geçilecek.

Yapılan açıklamada ülkemizde eğitim fakülteleri yaygınlaştı. Buna göre sadece 31 üniversitede eğitim fakültesi yok. Eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğrenci sayısının şuan için devlet üniversitelerinde 200 bin, vakıf üniversitelerinde ise 13 bin olarak beliriliyor. Toplamda ise bu rakam 212 bin 376 öğrenci sayısına ulaştı.

Lisans üstü eğitim veren fakültelerin sayılarının da arttırılması gerektiğini belirten saraç, yüksek lisans ve doktora yapan sayılarının bu şekilde artacağını belirtti. Eğitim fakültelerinde ciddi bir yapılanmaya gidildiğiniz belirterek, YÖK kapsamında bulunan Öğretmen Yetiştirme Türk Milli Komitesi’nin de Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu olarak adının güncellendiğini açıkladı.

2017-2018 yılı itibari ile bazı eğitim fakültelerine girişlerde taban puan uygulamasının da getirileceğini, bu şekilde mezun olan öğretmenlerin de daha kaliteli olacağını savundu. Bu uygulamanın geçen sene mühendislik, hukuk, mimarlık gibi bazı bölümde de uygulandığını, bu şekilde başarı sıralamasının da taban puan olan bölümlerde ciddi bir yükseliş olacağını belirledi.

Şuan için eğitim fakültelerinin taban puan uygulamaları konusunda net bilgiler verilmezken, önümüzde ki seçme ve yerleştirme kılavuzlarında bununla ilgili değişiklikler yansıtacak gibi gözüküyor.

Eğitim Fakülteleri İçin Taban Puan Uygulaması Geliyor” İçin 1 Sıkça Sorulan Sorular

  1. Çağrı dedi ki:

    Ne sacma bisey sen zaten insanlari meslek hayati boyunca sorumlu olmayacagi bircok seyle siniyorsun. Kalite demek sadece matemtik turkce tarih vs cozebilen kisi mi demektir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir