Manşet, Sendika

Eğitim-Sen: Yurtlarda Öğretmen Olmalı

9k=

Adana’nın Aladağ ilçesinde 11’i öğrenci, 1’i eğitmen olmak üzere 12 kişinin yaşamını yitirdiği özel yurtta incelemelerde bulunan Eğitim-Sen Genel Başkan Kamuran Karaca, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’nde yurtlarla ilgili mecburi düzenlemelerin olduğunu belirterek, özellikle yurtlardaki eğitim verecek olan kişilerin mutlaka öğretmen olmasının gerekli olduğunu söyledi.

Yönetmelikle, kuralların ayrıntılı bir şekilde yer aldığını ifade eden Karaca, yurtlarda hizmetlinin, güvenliğin, bakım ve onarım işlerini yapacak personelin olması gerektiğini altını çizdi.

Yurtlarda eğitmen olarak nöbet tutan kişilerin pedagoji eğitimi almış öğretmenlerden seçilmesi gerektiğine vurgu yapan Karaca, bu eğitimi almamış kişilerin yurtlarda görevlendirilmemesi gerektiğine işaret etti.

Karaca, Aladağ’daki hayatını kaybeden eğitmen kadının da eğitimci olup olmadığı açıklanmadığını öne sürdü. “Onun öğretmen olması şarttı” diyen Karaca, ağabey ya da ablanın görevlendirilmesi ile yurt işletilmesinin yasal olmadığını bildirdi.

Aladağ’da hayatını kaybeden çocukların ve ailelerin haklarını korumak için yasal girişim başlatacaklarını söyleyen Karaca, sendika avukatları ile birlikte ailelerin yanında olacaklarını, kesinlikle bu yangının sorumlularının ortaya çıkarılmasına çalışacaklarını bildirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir