Manşet, Memurlar

Ek Gösterge Oranları Hangi Memurlarda Yok

Z

Ek göstere oranı daha çok emekli ikramiyelerinde ve maaşlarında belirlemeler yapılırken yüksek katkı sağlayan bir orandır. Ek gösterge oranı aktif çalışan yani henüz emekli olamamış memurların ikramiye ve maaşlarına çok fazla bir katkı sağlamamaktır. Yazının başında da belirtildiği üzere memurun emeklilik durumunda daha çok işe yarayan bir orandır. Ek göstergelerin bu zamana kadarki birçok değişimine rağmen hala memur sınıfları arasında eşitsizliğe sebebiyet vermektedir. Ek gösterge oranlarından memnun olmayan memurların haricinde ek göstergeye sahip olmayan memurlar da bulunmaktadır.

Ek gösterge oranına tabi olmayan memurlar ise şöyle;

Genel İdare Hizmetleri Sınıfı – uzman, denetçi, müfettiş, denetmen, kontrolör memurları haricinde diğer memurların ek gösterge oranları yoktur.

Teknik Hizmetler Sınıfı-  sağlık bilimleri lisansı görmemiş ve 5 ve aşağı derecelerdeki (1-4 dâhil değil) memurların ek gösterge oranları yoktur.

Din Hizmeti Sınıfı- 4 yıl ya da daha az lisans eğitimi almamış 5 ve aşağı derecelerdeki (1-4 dâhil değil) din hizmetleri görevlisi memurların ek göstergeleri bulunmamaktadır.

Emniyet Hizmetleri Sınıfı-  yüksek öğrenim derecesine sahip olmayanlar ve 5 ve aşağısı derecelerdeki (1-4 dâhil değil) emniyet hizmetlerine mensup memurların ek göstergeleri yoktur.

Yardımcı Hizmetler Sınıfı-  yardımcı hizmetler sınıfı kadrolarına dâhil hiçbir memura ek gösterge oran hakkı tanınmamıştır. Bu sınıfa mensup memurlar hangi dereceye sahip olursa olsunlar ek göstergeden yararlanamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir