Manşet, SGK

Gelir Vergisi Dilimleri

Z

Herkesin geliri oranında ödemesi gereken vergiler belirlenmektedir ve bu vergiler G.V.K’nun 103. maddesine göre her yıl belirlenmektedir. 2016 yılına göre belirlenen dilimler ; geliri 12.600 liraya kadar olanlar için yüzde 15, 30 binin 12.600 lirası için 1890, diğer kalanı için yüzde 20 şeklinde hesaplanmaktadır.

 

Gelir Vergisi Oranları

110 bin geliri olanlar için 30 bine kadar olan kısmında 5370, kalan kısmında yüzde 27, 110 binden fazlası içinse, 110 bine kadar 26970 geri kalanı için yüzde 35 olarak belirlenmiştir.

Bu oranlar her yıl asgari ücret ile birlikte değişmektedir.

Herkesin gelirine göre değişiklik göstermekte olan gelir vergisi oranları herkes için farklıdır. Bir çok kişi bu ücretlerin adaletsizliği ifade ettiği konusunda doğru bulmamaktadır. Ancak herkesin gelirine göre hesaplanmıştır.

 

Gelir Vergileri Ücret Dışı Gelirleri

Ücret dışındaki gelirler için hesaplanan ücretlerde de 69 bin liradan hesaplanmış olan ücretler üzerinden aynı dilimler uygulanmaktadır.

Gelir vergileri de ödenmediği zaman vergi dairesinde borçlu olursunuz. Bu durumda ise ödemeniz gereken ücretlere bir de faizler eklenir ve daha yüksek bedeller ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle gelir vergisi ödemeleri için payınıza düşen ödemeleri yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir