KPSS, Manşet, Öğretmen

İsmet Yılmaz: MEB’in Öğretmen Açığı 96 Bin

9k=

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a soru önergesi vererek Bakanlığın ihtiyaç duyduğu öğretmen sayısını sordu. Bu soru aynı zamanda atama bekleyen öğretmenlerin de merak ettiği soruların başında yer almaktadır. Atama bekleyen öğretmenler resmi olarak “MEB’in öğretmen açığı ne kadar“sorusunun cevaplanmasını istiyorlardı.

Soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmen açıklarının 96 bin 68 olduğunu söyleyerek Kasım 2016 verilerine göre de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 832 bin 26 öğretmenin görev yaptığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın soru önergesine verdiği cevabın satır başları şu şekilde:

– Bakanlığın öğretmen ihtiyacı ancak Bütçe Kanunlarının el verdiği ölçüde Maliye Bakanlığının verdiği kadro tahsisiyle giderilebilir.

– Kendilerine verilen kadroların İl MEM’lere dağıtılır, onlar da hangi branşlara ve kurumlara atama olacağını belirler.

– İllerdeki öğretmen eksiliğini valilikler öğretmenlik şartlarını taşıyanlara ders ücreti şeklinde görevlendirerek gidermektedir.

İsmet Yılmaz’ın açıklamalarına göre MEB’in öğretmen açığı 96 bin 68‘tir.

Öğretmen açığının bu denli büyük olmasından dolayı önümüzdeki günlerde öğretmen atamalarının yine son yıllardaki gibi yoğun olacağını düşünüyoruz. Nitekim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da  bu konuda açıklama yapmıştı. 2017’de 30 Bin Öğretmen Ataması Haberi İçin Tıklayınız

FACEBOOK ÖĞRETMEN SAYFASI

İsmet Yılmaz: MEB’in Öğretmen Açığı 96 Bin” İçin 4 Sıkça Sorulan Sorular

 1. Türk dili edebiyat dedi ki:

  Sayın bakanım ismet yılmaz en az 3000 kadro istiyoruz edebiyatında hakkı değilmi atanmak yıllardır bu bölümde yığılma oldu ülkemizin edebiyata ihtiyacı yokmu ancak din kültürü sınıfçı ingilizce okul öncesi nemi ihtiyaç var ne zorluklarla çocuk okutuyoruz bir anne olarak çocuğumun atanmasını istiyorum atanmayınca yuvada kuramıyolar yaşları gidiyo maddiyata çoooookkk ihtiyacımız var sayın bakanım en az 3000 kadro lütfen saygılar

 2. hayriye dedi ki:

  Adalet öğretmenlerine adaletli kontenjan verilmesini talep ediyoruz sayın bakanım

 3. İsmail ismail dedi ki:

  Bunların yatacak yeri yok toprak bunları kabul etmez çünkü hergün 7/24 gariban mazlum ahı alıyor lar

 4. NECİP FAZIL dedi ki:

  Madem edebiyat öğretmeni ihtiyacı yoktu; neden açık öğretimde edebiyat bölümü açılarak 17 bin olan mezun sayısının 46 bine çıkmasına sebep olundu. (En çok mezun 46 binle şuan edebiyatta) .Böylece edebiyat mezunun atanması Kaf dağının ardındaki elma oldu, ulaşabilene aşk olsun. Burada söz konusu olan durum mezun sayısı ile öğretmen atamalarındaki kontenjan arasındaki uçurumdur.Böylesine önemli bir bölümün eğitim ve atamasının hesap edilmemiş olması,Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının mağdur edilmesi büyük bir talihsizliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir