Diğer, Manşet

İstanbul Aydın Üniversitesi’ne Ödül

9k=

İstanbul Aydın Üniversitesi’nin (İAÜ) uluslararası üniversite olma çabaları karşılığını görüyor. İAÜ’nün çalışmaları, Türk ekonomisinin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından da onaylandı.

2010 yılında “hizmet ihracatı” kavramını gündeme getiren İAÜ, bu konu ile destek gördü.

İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, son yıllarda hizmet ihracatının, ülke ekonomilerinde ürün ve mal gibi önemli yer tuttuğunu söyledi.

Eğitim, bilişim, yazılım, lojistik ve sağlık gibi hizmet sektörlerinde insanların düşüncelerini ve yazılımlarını ihraç ederek ciddi oranda döviz girdisi sağladığını belirten Aydın, Türkiye’nin ortalama 140 milyar dolarlık ihracatı olduğunu, bunun 50 milyar dolarının hizmet sektörü tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi.

Eğitim sektörü ve DEİK Eğitim Ekonomisi İş Başkanı sıfatıyla ülkeye uluslararası öğrenci kazandırmak için yıllardır çalışma yaptıklarını belirterek, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin bu konudaki çalışmaları en başta yürüttüğünü söyledi.

Üniversitede halen 4 bin uluslararası öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Aydın, bu öğrencilerin ülke ekonomisine ekonomik katkı sağladığını vurguladı.

Aydın, bu nedenle eğitim kategorisinde Başbakan Binali Yıldırım ve bakanların katılımı ile TİM’in ödül töreninde 2’nci sırada yer aldıklarını ifade etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir