Manşet, Öğretmen

Kapatılan FETÖ Okullarında Çalışan Öğretmenlere Çalışma İzni

9k=

Bilindiği üzere 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında FETÖ okulları ve dershaneleri kapatılmış ve buralarda çalışan yaklaşık 30 bin öğretmenin çalışma izni iptal edilmişti. Ancak MEB’e ulaşan çok sayıda mağdur başvurusundan sonra MEB Valiliklere bir yazı göndererek çalışma izinleri iptal edilenlerin komisyon tarafından araştırılarak terör örgütüyle ilgisi ve irtibatı olmayanların bakanlığa iletilmesi istendi.

İşte FETÖ Okullarında Çalışanlarla İlgili MEB’in Yazısı

İlgi: a) Bakanlık Makamının 11.10.2016 tarih ve 15520822-405.99-E.l 1116419 sayılı Olur’u. b) Bakanlık Makamının 21.07.2016 tarih ve 15520822-405.99-E.7762886 sayılı Olur’u. e) 23 Temmuz 2016 tarih ve 29779 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 667 Sayılı Olağanüstü

Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname.

İlgi (e) KHK’da özetle; KHK Eki II sayılı listede yer alan özel öğretim kurumlan ile özel öğrenci yurtlarının kapatıldığı, yine KHK’nın 2 nci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince Bakan onayı ile özel öğretim kurumlan ve özel öğrenci yurtlarının kapatılabileceği belirtilmektedir. İlgi (b) Makam Olur’unda da yine özetle; ilgi (e) KHK kapsamında kapatılan kurumlarda çalışmakta olan yönetici, eğitimci, öğretmen, uzman öğretici, usta öğretici ve diğer personel hakkında çalışma izin onaylarının iptal edilmesi, bu personellere başka bir özel öğretim kuruntunda çalışına izin onayı düzenlenmemesi gerektiği belirtilmiştir.

Bu yöndeki uygulamalar sonucunda bazı personellerin mağdur duruma düştüğü yönündeki başvuruların Bakanlığımıza ve valiliklere iletildiği anlaşılmaktadır.

Bu nedenle ilgi (a) Makam Olur’u doğrultusunda; ilgi (e) KHK kapsamında kapatılan kurulularla ilgili yukarıda belirtildiği şekilde işlem yapılan personeller hakkında valilikler tarafından komisyon oluşturulacaktır.

Milli Eğitim Müdürlüklerine müracaat edenlerden ilgi (e) KHK kapsamında millî güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği veya iltisakı, bunlarla irtibatı olmadığı; oluşturulan bu komisyon marifetiyle belirlenen personellerin ekteki tabloya işlenerek Bakanlığımızca değerlendirmek üzere Valilikler tarafından Genel Müdürlüğümüze bildirilmesi gerekmektedir.

Kapatılan FETÖ Okullarında Çalışan Öğretmenlere Çalışma İzni” İçin 1 Sıkça Sorulan Sorular

  1. orhan uçar dedi ki:

    Evladım,KPSS’den puan alamadı,Feto okulunda görev aldı.Darbe girişimi sonrası istifası 20.07.2016 itibarı ile kabul edildi,SGK kayıtlarında istifa ile işinden ayrıldı ibaresi var.Okul kapatıldı çalışan öğretmenlerim çalışma izni iptal edildi.M.E.Bakanlığı yayınladığı genelgede 23.07.2016’dan önce görevlerinden her hangi bir nedenle ayrılanları çalışma izni iptalinden istisna tuttulacağını belirtti.Yapılan güvenlik soruşturmasında örgütle gazete aboneliği dahil hiç bir bağlantısının olmadığı blirlenmesine rağmen,görev izni 03 .07.2020 itibarı ile hala iade edilmedi.Müracaat edildiğinde bir komisyondur gidiyor.Hangi komisyon biz bilmiyoruz.Suç yok ceza var.Fetö ile herkesin fetöden çekindiği dönemde elimde belgeleri bulunan yasal yollardan ben mücadele ettim.Şimdi benim evladım dolaylı olarak da ben fetö ile mücadele adı altında cezalandırılıyorum.Lütfen gerçekten fetö ile mücadele eden devlet yetkilileri sizlere sesleniyorum haksızlık zulümdür,fetönün ekmeğine yağ sürülmesine fırsat vermeyin.Mağdur vatandaşı devlete canla başla hizmet eden devlet büyüklerimize küstürtmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir