Manşet, Sınavlar

LYS Tercih Sonuçları Açıklandı

2Q==

Milyonlarca gencin büyük bir heyecanla beklediği haber geldi ve LYS tercih sonuçları açıklandı. Çok sayıda genci yakından ilgilendiren bu gelişme ile beraber LYS puanına göre tercih yapan adayların kayıt yaptırabilecekleri üniversiteler belli oldu.

LYS TERCİH SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Yukarıda yer alan linke tıklayarak ÖSYM’nin resmi sonuç açıklama sayfasına erişebilirsiniz. Bu sayfadan TC Kimlik Numaranız ve ÖSYM şifrenizle sisteme giriş yapabilir, LYS tercih sonucunuzu öğrenebilirsiniz. ÖSYM şifresini unutan adayların, ÖSYM resmi web sitesinden şifrelerini yenilemeleri gerekmektedir.

10 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan sonuçlarla beraber önemli bir maraton da başlamış oldu. LYS sonuçlarına göre üniversitede öğrenim hakkı kazanan adaylar, 15 Ağustos’tan itibaren kayıt yaptırabilecekler. Üniversitelere yapılacak kayıtlar, 19 Ağustos 2016’ya kadar devam edecek. Elektronik ortamda uygulanacak kayıtlar ise 12-16 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu tarihler arasında kayıt yaptırmayan öğrencilerin kayıtları daha sonraki tarihlerde alınmayacaktır.

Üniversitelere kayıt için gerekli belge ve evraklar, üniversitelerin resmi web sitelerinde yayınlanacak. Adaylar, kazandıkları üniversitenin resmi internet sitesini takip ederek kayıt için gerekli evrak ve belgelerin listesine ulaşabilirler. Bu listelerin açıklanmasının ardından belge ve evrakların biran önce temin edilmesinde fayda var. Yaşanabilecek yoğunluklardan etkilenmemek adına belge ve evrakların ilgili makam ve mercilerden biran önce alınması gerekmekte.

Ortaöğretim kurumundan mezun olmayan; fakat LYS tercih sonuçlarına göre yükseköğrenime geçiş hakkı kazananlar geçici kayıt yaptırabilecek. 30 Aralık 2016 tarihine dek mezun olamayan adayların yükseköğrenime geçişi yapılmayacak. Mezun olan adaylar, mezun olduklarını gösterir resmi belgeyi bu tarihe kadar geçici kayıt yaptırdıkları üniversiteye bildirmekle yükümlü olacak.

Yükseköğrenime Geçiş Hakkı Elde Eden Adayların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Yükseköğrenime geçiş hakkı elde eden adayların yurt ve burslarla ilgili duyuruları takip etmelerinde fayda var. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi web sitesi olan http://kyk.gsb.gov.tr/ adresinden gerekli duyurulara erişebilirsiniz.

Yükseköğrenim kaydı için başka şehirlere gidecek olan adayların bilet temini konusunda erken davranmaları gerekmekte. Kayıtlardan ötürü yaşanacak yoğunluktan etkilenmemek adına biletinizi önceden almanız şart. Ayrıca kayıt için gerekli evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde temin edilmesi gerekmekte. Bu belgelerin kontrolünün yapılması, kayıt işlemlerinin sorunsuz bir biçimde yapılması adına son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir