Gündem, Manşet

MEB’e 500 Müfettişlik Denetim Ekibi Kuruldu

lazy

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Teşkilat ve Görevlerine İlişkin Kanun’la 500 yeni maarif müfettişinden oluşan denetim ekibi kuruldu. Oluşturulan yeni ekip, ülke genelinde eğitim denetim ve soruşturma işlemlerini sürdürecek.

Kanuna göre, bakanlıkta şube müdürü ve üst kadrolarda çalışanlara, gerekli koşulları sağlamaları ve mülakatta başarılı olmaları sonucu bakanın onay vermesi ile bakanlık maarif müfettişi olarak atanmasının yolu açıldı.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte MEB Rehberlik ve Denetim Başkanlığı, Teftiş Kurulu Başkanlığı oldu. Bakanlık, yerelden denetim ilkesini değiştirdi ve böylece yeni maarif müfettişlerinin merkezden yetkilendirilmesi sağlanacak.

MEB’in taşra teşkilatında çalışan 2 binin üzerindeki maarif müfettişi, sıkı güvenlik soruşturmaları geçirdikten sonra mülakatta başarılı olanların merkez teşkilatında bakanlık maarif müfettişi olarak atanacak. Taşra teşkilatındaki görev yapan maarif müfettişleri de kentlerde il müdürlüklerinin emri altında inceleme ve araştırma rehberlik hizmetlerini yürütecek.

Merkez teşkilatta yer alan 500 kişilik çekirdek kadro, tüm Türkiye’de denetim ve teftiş hizmeti yapacak.

MEB, yeni düzenleme ile yeni müfettiş alımlarını 2017 yılı içerisinde bitirmeyi hedefliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir