Gündem, Manşet, Memurlar, Öğretmen

Memur Terfi Ve Atamalarında 4 Notlu Sistem

Memurların terfi ve yer değiştirmelerinin düzenlenmesinde artık not sisteminin devreye alınacağı belirtiliyor. Yapılacak olan değerlendirmede, memurlar yönetici ve diğer personel olarak sınıflandırılırken, 4 kademeli not sistemi üzerinden sicil alırken, atama ve terfiler de bu yapılanmaya göre yapılacak.

Yeni sistemde memurların sicilinde A, B, C ve D olmak üzere derecelendirmeli notlar olacak. Bu sistem dahilinde 3,1 Milyon kadrolu, sözleşmeli memurlar dahil olacak. Her memur, 6 aylık ve yıllık bazsa bir değerlendirmesi olacak. Bu değerlendirmeye ilişkin “Başarı Değerlendirme Formu” düzenlenecek.

Terfi ve derecelendirmede ise, birbirini takip eden üç başarı değerlemesine bakılarak, A veya B ortalaması olan memurlar için görevde yükselme, kişisel gelişimlerinin desteklenmesi, yurt dışında görev alma ve yer değiştirme gibi durumlar öncelik kazanacak. Aynı şekilde A, B ve C puan türünden başarı düzeyine sahip olan memurlara ise başarı ücreti ödenecek. Bunun yanı sıra C ve D olan memurlar ile ilgili gerekli inceleme, revizyon ve eğitim gibi durumlar söz konusu olabilecek. Bu durumlar amirleri ve yöneticileri ile yapılacak olan değerlendirmelerde belirlenecek.

Herkesin aklına ise bu değerlendirmede art niyetlerin olup olamayacağı sorusu geliyor. Bu tarz bir yanlış değerlendirme tespit edildiğinde, değerlendirmenin selameti için farklı yöneticilerin de beyanına başvurulabilecek. Eğer memur birden fazla amir ya da yönetici ile çalışıyorsa diğerlerinin de beyanı alınabilecek ve aynı şekilde vatandaşlarında memnuniyeti, personeli bireysel olarak değil, kurumun başarısı kabul edilecek ve yöneticinin başarısını belirlemiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir