Diğer, Manşet

Mühendislikte ABD Psikolojide Kanada…

Z

Yurtdışı eğitimde işletme, mühendislik, bilgisayar ve yönetim programları ile sosyal bilimlerde ABD tercih edilirken, biyoloji, psikoloji ve kimya gibi bölümlerde Kanada öne çıkıyor. Her ne dar eylül ayı bu ülkelerde bulunan üniversitelere girebilmek için en uygun zaman olsa da bazı üniversiteler ocak ayında başvuruları kabul edebiliyor.

ABD, öğrencilere burs imkanları sağlıyor. Ülkede ana dönem ağustos ayında başlıyor. Birçok üniversite de farklı bölümleri için ocak ayında giriş olanağı sunuyor.

Ücretler ise eyalete ve üniversitenin özel veya devlet olmasına göre değişkenlik gösteriyor. ABD’de 4 yıllık lisans programlarında devlet üniversitelerindeki öğrenim ücretleri yıllık 13 bin dolardan başlarken özel üniversitelerde 50 bin dolara kadar çıkabiliyor. 2 yıllık ön lisans eğitimi almak isteyenlerin ise yıllık 6 bin ila 7 bin doları gözden çıkarması gerekiyor.

Kanada’da ise akademik takvim eylül ayında başlıyor ve genel olarak nisan ayının ikinci yarısında tamamlanıyor. Ancak bazı üniversiteler, ocak ve mayıs dönemlerinde derslere başlayabiliyor.

Eğitim, konaklama, beslenme, eğitim materyalleri ile sağlık sigortasını da kapsayan öğrenim ücretleri ise 17 bin 500 Kanada Doları’ndan başlıyor, dünya sıralamasında öne çıkan Toronto, UBC &McGill gibi üniversitelerin bazı bölümlerinde 60 bin Kanada Doları’na kadar yükselebiliyor.

Ancak University of Ottawa’nın Fransızca programları ve Manitoba’da Bradon University, 10 bin dolarlık öğrenim ücreti alıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir