Ortaöğretim – Ön Lisans KPSS Nedir

Ortaöğretim – Ön Lisans KPSS Nedir

Devlette memur ya da sözleşmeli görevlerde çalışabilmeniz için KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girmeniz gerekmekte. Bu yazımızda sıkça sorulan soruların başında yer alan Ortaöğretim (Lise) KPSS – Ön lisans KPSS hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Devlette memur ya da sözleşmeli görevlerde çalışabilmeniz için KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girmeniz gerekmekte. Bu yazımızda sıkça sorulan soruların başında yer alan Ortaöğretim (Lise) KPSS – Ön lisans KPSS hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

B grubu memurluk kadroları nelerdir? B grubu memurluk için hangi sınava girmek gerekir?

B grubu memurlukları için Lise KPSS’sine girmek gerekir. Peki B grubu memurluk nedir? A grubu meslekleri olarak kabul edilen kariyer meslekleri kadroları dışında kalan memurluk tipidir: psikolog, avukat, hizmetli, Kaloriferci, şoför, sekreter gibi…

Ortaöğretim KPSS –  Ön Lisans KPSS hangi yıllarda yapılır?

Her yıl Ortaöğretim KPSS’nin kalkacağıyla ilgili söylentiler dolaşmaktadır. Bu söylentilerin nasıl çıktığını bilmiyoruz fakat bunun kesinlikle doğru olmadığını söyleyebiliriz. Ortaöğretim-On lisans KPSS çift rakamlı yıllarda yapılmaya devam etmektedir. Örneğin 2016, 2018, 2020 yılında Ortaöğretim KPSS’nin yapılması planlanmaktadır.

2016 yılında ise  Lise KPSS 23.10. 2016 tarihinde yapılacaktır.

Lise düzeyi sınavına kimler başvurabilir?

B grubu kadrolar için yapılan sınava, ÖSYM’ce kadroya son yerleştirme işlemlerine kadar liseden mezun olmuş öğrenciler katılabilir. Dolayısıyla lise KPSS’sine

-Lise 2, 3 ve 4. Sınıflarda okuyan öğrenciler,

-Üniversitelerin lisans (4 yıllık) bölümlerinde okuyan fakat mezun olmayanlar,

-Ön lisans okuyanlar ve mezunlar,

– Lise mezunu olup da üniversiteye yerleşemeyenler Ortaöğretim – Ön Lisans KPSS’ye girebilir.

Lise düzeyi KPSS konu dağılımı nedir?

Sınavda toplamda 120 soru sorulmaktadır. Sınav genel yetenek ve genel kültür olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Genel yetenek bölümü Türkçe ve matematikten, Genel kültür ise coğrafya, tarih ve vatandaşlık sorularından oluşmaktadır. Türkçeden 30, Matematikten 30, tarihten 30, coğrafyadan 18 ve vatandaşlık- güncel konular 12 olmak üzere toplamda 120 soru sorulmaktadır.

Lise düzeyi KPSS’nin geçerlilik nedir?

Lise düzeyinde yapılan sınavın bir sonraki sınava kadar geçerliliği bulunmaktadır. Yani lise düzeyi kpss bir sonraki lise düzeyi kpss’ye kadar geçerlidir. Bu da sınavın 2 yıl geçerli olduğunu gösterir.

Ortaöğretim – Ön Lisans KPSS memur atamaları nasıl yapılır?

Ortaöğretim KPSS sınavına giren öğrenciler memurluk başvurularını ÖSYM üzerinden merkezi yerleştirme sistemiyle yapmaktadırlar. Merkezi yerleştirmeler “kasım ve haziran”  aylarında olmak üzere her KPSS döneminde 4 kere yapılır. Memurluk atamaları puan üstünlüğüne göre yapılır. Bu nedenle herhangi bir torpilin olması söz konusu değildir.

Ortaöğretim KPSS / Ön Lisans KPSS’den Hangisine Girebilirim?

KPSS başvurularında en önemli şartlardan biri mezun olduğunuz en yüksek öğrenim derecesinden başvurma zorunluluğudur. Yani lisans mezunu biri ön lisansa ya da ortaöğretim KPSS’ye giremez. Aynı şekilde ön lisans mezunu biri ortaöğretim KPSS’ye giremez. Ancak ön lisans okuyan ve henüz mezun olmamış biri ortaöğretim KPSS’ye başvurabilir. Bu KPSS’nin geçerlilik süresi 2 yıldır. Ön lisans mezunu ortaöğretim KPSS’ye girerse ön lisanstan mezun olduğu gün bu ortaöğretim puanı geçersiz olur. Bu nedenle hesaplamanızı buna göre yapmanız şart.

Ortaöğretim KPSS / Ön Lisans KPSS’den Hangisine Girmek Memurluk İçin Daha Avantajlıdır?

Öncelikle şunu söylemek lazım ki ortaöğretim KPSS’den memurluk atamalarından masa başı pek kadro yoktur. Genellikle kaloriferci, şoför, teknisyen gibi kadrolar açılır. Ön lisans KPSS’de daha çok masa başı kadrolar açılır.  Ayrıca yıllara göre inceleme yaptığımızda ön lisans KPSS’den ortaöğretim KPSS’ye göre daha çok memur alımı yapılmıştır. Tüm bunları göz önüne alarak, alanınızla ilgili araştırma yaparak karar vermeniz daha doğru olacaktır. Şunu hatırlatmakta da fayda var; ön lisanstan mezunsanız ortaöğretim KPSS’ye girmeniz yasaktır. Ön lisanstan mezun olduğunuz gün, ortaöğretim puanınız geçersiz olacaktır.

☞ Sitemizi telefonunuz ve tabletiniz üzerinden takip etmek için uygulamamızı indirebilirsiniz GooglePlay

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

186 yorum

 1. Düz kpss ye girmek istiyorum . Çok çalışmam gerek ama hangi kitaplar hangi yayınlar iyi bilmiyorum, yardımcı olabilir misiniz?

 2. memur atamasi olmasi icin en az kac puan almam gerekiyor bide puan neye gore veriliyior mesela 75 85 falan alman gerekiyor diyorlar bunlar nete gore mi

 3. Lise mezunu olarak sınava gireceğim genel kültür ve genel yetenek sınavlarına mi girmem gerekiyo bi de onlar için ayrı ayrı para mı ödemem gerekir

 4. İnsan Kaynakları ön lisans mezunuyum. Kpssde sadece kendi bölümüm üstünden mi tercih yapmam gerekli. Mesela sağlık teknikerlikleri için saglık üstüne bir okuldan mezun olmak zorunlu ama duyduğum kadarıyla mülakat oluyormuş. MEB onaylı bir illk yarrdım belgem olsa bile tercih yapamaz mıyım ? İlgilenirseniz sevinirim.

 5. Mrb.suan açık öğretim lisesinde okuyorum.düz lise. bitirmeye 36 kredim kaldi.kpss ye girebilirmiyim?bide hangi gruba başvurabilirim yardimci olursaniz sevinirim???

 6. Merhabalar. Bu sene liseden mezun oldum ve üniversite tercihi yaptım 2 yıllık. Üniversitede iken bu sınava girebilir miyim?

 7. Arkadadlar su sinava girebilir miyim falan diyr sormayin girin. Kaybiniz olmaz. Tercih yapamasaniz bile girin kendinizi deneyin..

  Genel bir cevap vermek istiyorum… kpss 2 senede bir yapiliyor. 2 SENE İCERSİNDE OKUDUGU OKULU BİTİREBİLECEK OLANLAR 10ekim 2016 da yapilan sinava girebilir.

 8. Lise mezunuyum 1979 doğumluyum kpss ye girsem yaş sınırı var mi hangi kurumlara mesleklere atanabilirim birde kayıt ücreti nedir lise mezunu olan biri hangi gurubda oluyor lisans mi onlisansmi anlamadım cep yazarsanız sevinirim tesekkurler

 9. Ben duz lise mezuyunum onlisansa girebilir miyim erkek arkadasim da meslek çıkışlı o onlisans kpss girebilir mi yoksa ikimizde ortaogretime mi girecez

 10. Ön Lisans Düzeyi : 22 Ekim 2016
  Ortaöğretim Düzeyi : 23 Ekim 2016

  Ön lisan ne demek ?
  ben düz lise mezunuyum ortaöğretim düzeyinemi girmem gerekiyor ?

 11. Merhabalar şimdi ben düz lise mezunuyum sınava hazırlanıyorum aldığım duyumlara göre düz lise mezunları kpss den atanma yüzdesi düşükmus atanma zormuş dogrumu? ??

 12. Ben düz lise mezunu yum on lisans düzeyi 22 ekim orta öğretim düzeyi 23 ekim on lisans ne demek: ben hangi oturuma girmem gerekiyor acil yardım alabilir miyiz

 13. Mrb. On lisans ve ortaogretim düzeyi diyor ÖSYM sayfasinda ben Lise mezunuyum bunların hangi birine girmem mm gerekiyor veya ikisinden de girsem fark ne olcak yardimci olurmusunuz lütfen. .

 14. Merhaba. Sakarya Üniversitesi 3. Sınıf Öğrencisiyim. Formasyon Alıp Müzik Öğretmeni Olmak istiyorum. 23.10.2016 Tarihin de Kpss Sınavına Girdiğim de bi sonra ki Öğretmen Adayı Kpss Sınavın da Puanımı Etkilermi (Puanım Düşer mi?) .. bir de şöyle bir söylenti var Bu gireceğimiz Ön lisans kpss ‘in de fosmanyon aldıktan sonra öğretmen olarak atanabiliyormuşsun, doğrumudur ?

 15. Ben üni.de 2. Sınıftayım. Bölüm 4 yıllık olduğu için onu da bitirmek istiyorum. Eğer sınavı kazansam hem çalışıp hem okuma imkanı oluyor mu acaba? Bir de ben öğretmen lisesi mezunuyum ve şimdi inşaat okuyorum. Sağlık alanı falan seçebiliyor muyum meslek olarak.. Cevaplarsanız sevinirim..

 16. iki sınav de 55 lira istiyor. ben üniversite 3. sınıftayım ve sınava girmek istiyorum acaba iki sınava da mı girmem gerekir?

 17. ben lise mezunuyum üniversiteyi bu sene kazandım kaydımı yaptırdım şimdi ise kpss kaydı yaptırıyorum.ortaöğretim düzeyimi yoksa lisans düzeyinimi işaretlemm gerekiyo

 18. merhaba ben lıse son sınıftayım.Bu yıl üniversite sınavına calısıyorum.Aılem kpss ye de gır unıversıteyı de kazan dıyor.Böyle birsey mumkun mu?unıversıte farklı yerde olursa nasıl olur?bı de ben onlısansa mı giricem neye gırıcem bıraz acıklar mısısnız?

 19. Merhaba ben üniversite öğrencisiyim bu yıl 3. Sınıf oldum kpss ye gireceğim de ortaöğretim sınavına mı önlisans sınavına mı gireceğim?

 20. su anda öğretmenlik okuyorum kpss ortaöğretime girmeyi düşünüyorum atanırsam eğer lisansımı bitirdikten sonra devlet memurluğu adına bana bir katkısı olur mu mesela kurumlar arası bir geçis gibi?yani bu memurlugun benim öğretmen olarak atanmama bir kolaylığı olur mu?

 21. öğretmenlik okuyorum kpss ortaöğretime girmeyi düşünüyorum eger kazanır atanırsam memur olarak bunun benim lisansımı bitirdikten sonra öğretmen olarak atanmama bir katkısı olur mu kurumlar arası geçiş gibi vs.?

 22. Merhaba. Ben şuan liseyi açıköğretimden okuyorum ve mezun olmama 35 kredim kalmış. Bu şekilde kpss sınavına girebilirmiyim. Eğer girsemde hangi düzeyde girebilirim. Acil cevap

 23. Ben aöl okuyorum bitirmeme daha 2 yıl var ortaokul mezunuyum net bi cvp istiyorum kpss ye girebilirmiyim herkez varklı birsey söyluyor girebilirsin. giremessin diye yerleşme durumu nedir bilgi verirseniz sevinirim iyi günler…

 24. Üniversite 2 yıllık bitirdim ben şuan ortaöğretim ve önlisans sınavına girebilirmiyim yani ikisinede

 25. Ben lise mezunuyum 2 oturum seçiliyor kpss onlisans mi yoksa ortaogretim mi seçmemiz gerekiyor yoksa ikisini de mi seçicez

 26. Meraba şu an açıktan imam hatip lisesi nı okuyorum alan kredileri mi bitirdim açıktan derslerim kaldı 40 küsur kadar krediye ihtiyacım var 2 sene içinde mezun olabilicekler de girebiliyo diye duydum yeterli bilgiye sahip değilim lütfen acil bi cevap yazarmisiniz? Sınava girebilirmiyim?

 27. MERHABA KAFAMA ÇOK TAKILAN BİR SORU VAR BEN BU KPSSYE BAŞVURUCAM AMA ÖN LİSANS MI YOKSA ORTAÖĞRETİME Mİ
  LİSE MEZUNUYUM ÖN LİSANS KPSS SİNE BAŞVURABİLİR MİYİM ?? LÜTFEN ACİL CEVAP VERİN

 28. MERHABA KAFAMA ÇOK TAKILAN BİR SORU VAR BEN BU KPSSYE BAŞVURUCAM AMA ÖN LİSANS MI YOKSA ORTAÖĞRETİME Mİ
  LİSE MEZUNUYUM ÖN LİSANS KPSS SİNE BAŞVURABİLİR MİYİM ?? LÜTFEN ACİL CEVAP VERİN.

 29. Merhaba ben ben isletme son siniftayimm hangi sinava girmeliyim acaba bide internetten basvuru yaparken sifre ustiyo e devlet sifresi sifreyi nerden

 30. İyi günler ;

  Ben aöl mezunuyum..Başvuru ve kayıt işlemleri için şubelere mi gitmek gerekiyor ? yani net üzerinden ”ösym vs ” kayıt yapılabilir mi ? yada para yatırma işlemlerini kart üzerinden yapabilir miyiz…

  Teşekkürler kolay gelsin..

 31. Selamlar,

  Ortaokul mezunuyum (8.sınıf).
  Liseye hiç gitmedim.
  2 kere lise açık öğretim sınavlarına katıldım.
  KJpss’ye girebilir miyim, bilgi verebilir misiniz?

  Teşekkürler.

 32. Lise mezunu ama ;Üniversitesi ye herhangi bir yere yerleşememişsek kpss süreci bizim için nasıl bir yer tutar, ve ne şekilde başvuru yapabiliriz yani önlisans ve ortaöğretim ne demektir açıklarsanız çok sevinirim.

 33. Merhabalar ben 4 yıllık turizm rehberlği okuyorum…şuan 2.sınıfı bitirdim.okulla ilişkimi kessem önlisans kpss ye girebilir miyim?

 34. Lise mezunuyum 2 yıllık açıkoğretim okuyorum ortaoğretim mi yoksa ön lisansmı hangisi başvurmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 35. Mrh.ben ortaokul mezunuyum suan açık öğretim lise okuyorum 43 kredim var askere giderken dondurmustum bu sınav a girebilirmiyimm???

 36. Merhaba,
  2 yıllık ön lisans sosyal hizmetler okuyorum. 1. Sınıf bitti 2 sınıf geçtim. Şimdi sınava orta öğretim olarak mı ön lisans olarak mı girmeliyim ?

 37. Şuan 2 yıllık üniversite okuyorum ve 2. Sınıfa yeni geçtim mezun değilim yani sınava başvuru yaparken hangisini seçmeliyim

 38. merhabalar ben bu yıl mezun oldum üni kazandım yalnız kayıt yaptırmadım ön lisansa girebilirmiyim yoksa ortaöğretime girmek zorundamıyım ?

 39. Merhaba bn cocuk gelisimi mezunuyum kpss ye ilk kez yaziliyorum universiteyi cocuk gelisimi okumak istemiyorum bu kpss de nolum secilmiyor degil mi .ve nasil baska bolum secebilirim kpss de kayot oldugim kagitta ortaogretim/ onlisasn kayit yaziyor tesekkurler

  • orta öğretim oluyor 2 senelik üniversiteler ön lisans 4 senelik üniversiteler lisans olarak gözükür. düzey olarakta orta öğretim yada önlisansa girmelisiniz

 40. merhaba açık öğretim lisesi okuyorum bu sene son senem kredilerimi tamamlıyamadım 21 ağustosta ek sınava giricem sınavdan aldığım kredi beni mezun ederse / sınavdan aldığım kredi beni mezun etmezse kpssye girebilirmiyim yardımcı olucaklara teşekkür ederim

  • normal şartlarda girmeniz gerekiyor ama açık öğretim diye sistem farklı olabilir. Büroya sormanızı öneririm.

 41. Bende ortaöğretim kpss ye girmeyi düşünüyorum.üniversite 3.sınıfım.iyi bir puan yaparsam bana nasıl bir iş verebilirler .

 42. Meraba 2016 temel lise mezunuyum ve tekrar universite sinavina hazirlaniyorum yani hem uni sinavi hem kpss ye girebilir miyim birbirini etkiler mi lutfen cevaplayin

 43. Meraba 2016 temel lise mezunuyum tekrar universite sinqvina hazirlaniyorum yani hem uni sinavina hem kpssye girebilir miyim lutfen cevaplayin

 44. Merhaba ben lisans öğretmenlik ve açıktan sosyal hizmetler okuyorum. ortaöğretime mi yoksa önlisansa mı girmem gerekiyor?

 45. Ön lisansı bitirmek için 3 tane dersim kaldı onları verince mezun olucam sınava hangisine girsem daha iyi olur benim için ayrıca ortaöğretimden bir kamu kuruluşuna yerleşsem ve mezun olsam ne olur memurluk düşer mi yoksa ön lisans pozisyonunda bir yere mi geçerim. Teşekkürler şimdiden.

 46. Merhaba, şuan 2 yıllık üniversiteye gidiyorum.İkinci sınıfa geçtim.Ön lisansa mı gireceğim?
  Teşekkürler.

 47. Şuan 2 yıllık üniversite okuyorum ve 2. Sınıfa yeni geçtim mezun değilim yani sınava başvuru yaparken ön lisans mı yoksa ortaögretimimi seçmem gerek?

 48. Admin ne dediğin belli değil yorumları okudum da .

  Üniversite 2’ye geçtim lise kpss mi , üni kpss mi gireceğimi net olarak anlatmamışsın bir olur bir olmaz demişsin . Ben önlisans kpss girmek istiyorum lise kpssde iş imkanları berbat gerek yok ona .

  Herkese cevap verdin bakalım buna cevap verecek misin , saygılar …

 49. üni 2 okuyanlar neye girsin admin çıldırtma adamı net konuş çelişkili değil ! Önlisans kpss’ye giremedikten sonra lise kpss’si çöp …

 50. Merhaba ben üniversite ekonometri 4.sınıf öğrencisiyim. Ekimdeki kpss sinavina girmek istiyorum.Lise mi yoksa önlisans kpss sine mi giricem.Birde kendi bölümümümle alakalı hangi memurluğu seçmem doğru olur.

 51. şu anda açıköğretim (2 yıllkı) 2. sınıfta okuyorum, önlisans sınavından mı yoksa ortaöğretim sınavından mı başvuru yapacağım.

 52. iyi günler ben bu yıl açık öğretimden üniversiteye kayıt yaptrıcam..bu sınavlara a girebiliyormuyum…ve hem önlisan hemde orta öğretimemi ggiricem yoksa sadece birinemi..bide kayıtlar sadece e devlettenmi olucak..teşekkürler

 53. Ben şuan lise son sınıf öğrencisiyim ygs sinavina çalışiym kpss ye orta ögretimdenmi girecem bide okul bitince kpss yi kazaninca nasil oluyo

  • Evet, ortaöğretim KPSS’ye girebilirsiniz. Puanlar açıklandıktan sonra memurluk ilanlarını takip edeceksiniz. Puanınız yeterliyse atanabilirsiniz memur olarak.

 54. Merhaba. Ben anadolu lisesi 10.sınıfa geçtim. Kendimi denemek amaçlı sınava girebilir miyim. Girersem de hangisinden?
  Cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 55. Merhaba. Ben anadolu lisesi 10.sınıfa geçtim. Kendimi denemek amaçlı sınava girebilir miyim. Girersem de hangisinden?
  Cevap verirseniz sevinirim . Teşekkürler.

 56. Ben bu yıl lise son öğrencisiyim YGS hazırlamıyorum ben hem KPSS hem de üniversite kazandım o zaman nolucak biraz bilgilendirilir misiniz lütfen

 57. Merhaba ben otomotiv teknolojisi(ön lisans) mezunuyum kpss den ne gibi kadrolara atanabilirim bilgisi olan varsa lütfen cevap versin.

 58. Merhaba bn önlisans okudum ama daha okuyor yazıyor. Bu durumda önlisans düzeyine mi ortaöğretim düzeyine mi başvuru yapabilirim

 59. Kolay gelsin admin!meslek lisesi olmanın dü liseden farkı yok anladığım kadarıyla.doğrumudur?yani ortaöğretim oluyor dimi?

 60. Merhaba, bu sene liseden mezun oldum, üniye kayıt yaptırdım 2 senelik önlisans okuyacağım sınava ortaöğretim yada önlisans olarak girme konusunda kararsızım. Orta öğretim olarak girdiğimde 2 sene sonra önlisans mezunu olduğumda sınavım iptal olacak sizce ne yapmalıyım? Çok kararsızım?

 61. Merhaba, liseden bu sene mezun oldum ve 2 senelik önlisas için kayıt yaptırdım. Sınava ortaöğretim mi önlisans olarak mı girmelim çok kararsız kaldım ortaöğretimden girersem 2 sene sonra önlisans mezunu olunca puanım geçersiz olacak diye biliyorum sizce ne yapmalıyım?

 62. Admin ben şuan 4 yıllık bir üniversite okuyorum ve 2.sınıfa geçtim ön lisans kpssye girebilir miyim yoksa lise kpssye mi giricem acil cevaplarsanız ona göre kayıt yapıcam teşekkürler iyi günler…

 63. Admin ben 4 yıllık üniversite okuyorum 2.sınıfa geçtim ön lisans kpssye başvurabilir miyim yoksa lise kpssye mi başvurmam gerekiyor yardımcı olursaniz sevinirim ona göre kayıt yapıcam bugün teşekkürler iyi günler…

 64. Bugün kpss için ödeme yaptım lise mezunuyum ortaöğretim olarak geçiyor diye biliyorum ve oturumdan haberim yoktu 1. oturum yazdım doğrumu yaptım? Yanlış yaptıysam nasıl düzeltebilirim lütfen bilgi verin kafam karıştı.

 65. LÜTFEN CEVAP VERİN
  Lise mezunum (2015) bu sene 2 yıllık ünv. yerleştim
  başvuru ekranında okuduğum lise yada şuanda yerleştiğim ünv.seçmemi istiyor hangisini seçeceğim

 66. bn açıköğretim lisesinden devam ediyorum.yeni başladım liseden terk edip aol yazildim bn bu sınava girebiliyormuyum

 67. Merhaba Liseden mezun oldum şu an da açık öğretim işletme ikinci sınıftayım hala devam ediyor
  Başvuru yaparken ön lisans mı orta öğretimi mi seçmem gerekiyor _?

 68. İki yıllık üniversite okuyorum bitti ama alttan(veremediğim) 1 dersim var başvuruda ortaöğretim önlisans’ımı seçmem gerekiyor ?

  Yoksa henüz mezun olamadığım için ortaöğretimimi seçmeliyim ?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

 69. Ben lise mezunuyum kpss ye giricem fakat çalışmak için kitap alicaktim ön lisans felan diyolar ön lisans ne demek

 70. Mrb. Bu kpss iki yil gecerli diyorlar. Iki yildan sonra calistigimiz yerde bi daha calisamicaz mi ???? kafama cok takildi bi yardimci olabilir misiniz???? 2. Yildan sonra me yapabiliriz?

 71. Merabalar ben önlisans kpss ye girecem ama tercihler ne zaman yapılmaya baslanir ve iki yıl içersinde kackere tercih yapablrz araliklari ne kadar olur merak ediyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

 72. Selamun aleyküm. Arkadaşlar bu sene üniversite 2.sınıfa geçtim ben kpss’ye giriş düzeyimi önlisans mı yoksa ortaöğretim mi seçmeliyim? Lütfen yardımcı olun.

 73. Bende bi kpss vatandaslk kitabi var ama ortaogrretm mi degl mi blmiyorum nasil emin olablrm uzende yazmiyor

  • Hayır, doğru olanı yapmışsınız. Eğer ortaöğretimi seçseydidiniz üniversiteden mezun olduğunuzda puanınız geçersiz olacaktı.

 74. Üniversite 3. Sınıfta okuyorrum kpss ye girip kendmi denemek istedim önlisans kpss sine mi gireceğim ortaöğretim kpss sine mi

 75. Ben lise 4 de okuyorum kpss ye basvurdum kendimi deniyeceğim kazanirsam ne gibi bi faydasi olur bana yani unuverste okurken calisma imkanim olurmu okul saatlerine gore iş ayarlanirmi veya yaz donemlerinde is imkanim olurmu yardimci olursaniz sevinirim

 76. Merhabalar. Ben kpss başvurusu yaptım 2 yıllık üniversite okuyorum ve bu 2. Yilim ama onlisans olarak yaptım o zamn araştırdım dediler olur ama şimdi de olmaz diyorlar bunun hakkında bana bilgi verir misiniz? Admin lütfen!

 77. Merhaba ben önlisans mezunuyum kpss 63 puan aldım hangi bölümde araştırmam gerekiyor nasıl tercihler yapmalıyım lütfen yardımcı olursanız sevinirim..

 78. Merhaba tercih yaptık atandık diyelim gitmek zorundamıyız bi cezası varmı sonradan 2_3_4 tercihleri yapabilirmiyiz

 79. Kpss ön lisans ve lise nasıl aynı oluyor konu dağılımı bakımından mı? sınav oluyor Yani cevap verebilirmisiniz şimdiden teşekkürler.

 80. Mereba iki yillik universite okuyorum kpss onlisans veya lisans nedir hiç bilgim yok kimler hangisine girebiliyor yadımcı olurmusunuz

 81. Üniversite 1.sınıf öğrencisiyim hangi kpss türüne girmem gerekiyor ortaöğretim mi? Ve eğer güzel bir puan alırsam memur olarak atanıp üniversiteyi bırakabilirmiyim?

 82. Merhaba. Ben ortaoğretim mezunuyum ön lisansa mı lisansamı giricem bu konu hakkında bana bilgi verebilir misiniz?

 83. Ben onlisans mezunuyum ve en son ortaöğretim kpss ye girmistim universteden mezun olmadigim icin ve suanda okul bitti suanda bir kuruma basvuru yapmam ıcin onlisans mezunu ve p93 isteniliyor on lisans kpss yimi bekliyecem yoksa ortaogretim kpss ile ilgili gecerli bir puan varmi?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor