Gündem, Manşet

Özel meslek liseleri için yeni teşvik

Z

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, eğitim öğretim desteği verilecek yeni özel meslek lisesi alanları Belirlendi. Yapılan açıklamada, raylı sistemler, metalurji, seramik ve cam, inşaat, kuyumculuk, tasarım, gemi yapımı, uçak bakım ve bilişim teknolojilerine teşvik verileceği bildirildi. Bakanlığın 9 yeni alanı daha teşvik sistemine eklemesiyle teşvik verilen özel mesleki alan sayısı 26’ya yükseldi.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, 2012-2013 öğretim yılından beri Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) içinde açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında eğitim gören öğrencilere destek verildiğini, bu desteğin 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren de OSB dışındaki özel mesleki ve teknik eğitim okullarına da verilmeye başlandığını dile getirdi. Şamlıoğlu, geçen 4 yılda toplam 148 bin 989 lira eğitim ve öğretim desteği ödemesi yapıldığını kaydetti.

Şamlıoğlu, mesleki ve teknik eğitim okullarının 9. sınıflarındaki öğrencilere 4 bin 270 lira, diğer sınıf düzeylerinde ise branşlara göre 4 bin 590 lira ile 6 bin 675 lira arasında destek verildiğini bildirdi.

Şamlıoğlu, OSB içinde ve dışında açılan meslek liselerinde 23 bin 100 öğrencinin eğitim gördüğüne vurgu yaparak, daha fazla neler yapılabileceği ile ilgili çalışma yaptıklarını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir