Formasyon

Pedagojik Formasyon Ders Muafiyet Dilekçesi

Pedagojik formasyon eğitimi programını kazanan öğrencilerin merak ettiği soruların başında ders muafiyetleri gelmektedir. Bu soruların cevapları YÖK’ün “PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR” açıklamasında mevcuttur.

Bu açıklamanın 10. maddesinin 3. fıkrasına göre pedagojik formasyon eğitiminde görülecek derslerden bazılarını daha önceden alanların bunu transkriptle kanıtlamaları şartıyla, formasyon eğitimin başladığı ilk haftada verecekleri dilekçenin ardından bu derslerden muaf olabileceklerdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur: Bu dilekçenin mutlaka pedagojik formasyon eğitimin başladığı ilk hafta içerisinde verilmesi gerektiğidir.

Yine aynı maddenin 4. fıkrasına göre daha önce en az bir eğitim-öğretim yılında özel okullarda ya da Milli Eğitim Bakanlığa bağlı okullarda ücretli öğretmenlik görevinde bulunanlarla; pedagojik formasyon eğitimin devam ettiği süreçte “MEB’e bağlı okullarda ücretli öğretmenlik, özel öğretim kurumlarında sözleşmeli öğretmenlik veya Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak Kur’an Kursu Öğreticiliği” yapanlar Öğretmenlik Uygulamasıdersinden muaf olacaklardır. Burada dikkat edilmesi gerekilen husus şudur: Dilekçenize istinaden ek olarak Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınacak olan eğitim-öğretim yılının iki döneminde de branşınızda görev yaptığınıza dair belge ile ilgili tarihlerinizi kapsayacak sigorta dökümünü sunmuş olmanız gerekmektedir.

Muaf olan derslerin ücretleri ilgili yönergedeki maddelere göre iade edilmeyecektir.

Formasyon Ders Muafiyet Dilekçesi

Öğretmenlik Uygulaması Dersi Muafiyet Dilekçesi

Related Posts

Pedagojik Formasyon Ders Muafiyet Dilekçesi” İçin 10 Sıkça Sorulan Sorular

 1. Gölge Ozan dedi ki:

  Sitemizin yeni üyesiyim. bu siteyi hazırlayan öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum. Yoğunluktan bazı gelişmelerin farkında olmakta gecikiyoruz.
  Sizlerden formasyon konusunda bir konuda yardım istiyorum; çocuğum İngiliz Dili edebiyatı mezunu 2014’te formasyona başvurdu Uzaktan olan 1. döneminini bir ders eksiği ile tamamladı ancak örgün olan 2. dönemine sıra gelince çocuğuma kalacak yer bulamayışımız, iki çocuğumun daha üniversite okuması gibi darlıklar yüzünden 2. dönemini bitiremedi. şimdi ise ne pahasına olursa olsun bu formasyonu almak istiyoruz. Bu konuda hangi yolu izlememiz gerekiyor? Yardımcı olursanız büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

 2. Yuksel dedi ki:

  Merhaba , son paragrafta öğretmenlik stajı için görev. Yaptığınız branşta alınacak görev belgesi demiştiniz. branş dışı olursa kabul edilmez mi ben ilahiyat fakültesi son sınıfta okuyorum din kültürü alanindan öğretmenlik için başvurucam daha önce ücretli sınıf öğretmenliği yaptım işletme fakültesi diplomamla. Bu. Kabul edilmez mi illaki. Din dersi öğretmenligimi yapmak mi gerekir

 3. yasin dedi ki:

  Merhaba ,halk eğitim merkezinde görev yaptığımız sürede gecerlimi ?Lütfen bilgilendirirmisiniz.

 4. işletmeci dedi ki:

  Merhabalar,

  Size bir şey danışmak istiyorum. İngilizce işletme 2009 mezunuyum, 2016-2017 döneminde formasyona başvurabilir miyim?

 5. Neşe dedi ki:

  Milli Eğitim de kadrolu anasınıfı ogretmeni olarak çalışan bir kişi çocuk gelişimi pedagojik formasyon alarak kız meslek lisesine atanabilir mi.teşekkürler

 6. zuhal karakaya dedi ki:

  Merhaba. Ben formasyon belgemi kaybettim acaba yeniden alabilirmiyim

 7. Zehra dedi ki:

  Merhaba. Ögretmenlik uygulamasi dersinden muaf olmak icin 9 ay degilde 8 ay ozel okulda ogretmenlik yaptim yine de muaf olabilir miyim?

 8. Alper dedi ki:

  2013 ve 2014 yilinda resmi olarak cami imam hatibi olrak gorevdeyken okullarda da din kulturu ve ahlak bilgisi derslerine girdim.Suan ise edebiya bolumunu bitirdigim icin formasyon alacagim..
  Bende uygulamali dersten muaf olabilir miyim.?
  Cevablarsaniz tesekkur ederim

  Bundan

 9. Şennur SELÇUK dedi ki:

  Özel bir rehabilitasyon merkezinde 1,5 yıldır müdür olarak cisiyorum.daha önce de kamuda 28 yılın yaklaşık da 0 yılı müdür kalanida grup sorumlusu olarak çalıştım.kiz meslek çocuk gelişimi cikisliyken işe başladım sonrasında önce isletmeardindanda sosyoloji okudum.formasyon yapsam stajdan MUAF olurmuyum?

 10. Şennur SELÇUK dedi ki:

  Özel bir rehabilitasyon merkezinde 1,5 yıldır müdür olara1k cisiyorum.daha önce de kamuda 28 yılın yaklaşık da 10 yılı müdür kalanida grup sorumlusu olarak çalıştım.kiz meslek çocuk gelişimi cikisliyken işe başladım sonrasında önce isletme ardindanda sosyoloji okudum.formasyon yapsam stajdan MUAF olurmuyum?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir