Manşet, Memurlar

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 1500 Yeni Personel Alıyor

9k=

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde işlemlerin yavaş işlediğine dair görüşlerini bildirmesi üzerine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından personel alımı yapılacağı bildirildi.  Henüz resmi bir yazı gelmediği halde bu alımın bin beş yüz civarında olması bekleniyor. Peki, sözleşmeli personel alımı için şartlar neler? Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, başvuru yapacak adayları KPSS puanlarına göre ayrıştıracak. KPSS P3 puan türüne göre minimum 50 puan alan adayların başvurularının alınması bekleniyor.

Tapu dairelerinde işlemlerin yavaş yapılması ve önemli süreçlerin uzaması, vatandaşın işini zorlaştırmaktaydı. Yetkinliği bulunan nitelikli elemanlara öncelik verilecek olan bu alımla birlikte tapu dairelerinde yaşanan yoğunluğun bir nebze olsun hafifletilmesi planlanıyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Maliye Bakanlığı’na gerekli taleplerini ileterek alımların başlaması adına ilk adımı atmış oldu. Üstelik Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışacak yeni sözleşmeli personellerin maaşları, döner sermayeden ödenecek. Bu da Maliye Bakanlığı’na ek bir masraf yansımayacağı anlamına geliyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden alınacak başvuruların ülke geneli için yapılması planlanıyor. Bunun için öncelikle personel ihtiyacı olan birimler araştırılıp raporlanacak. Bu doğrultuda ilk etapta 1500 olarak belirlenen sayının daha da artabileceği konuşuluyor. Özellikle birden fazla dil bilen, bilgisayar konusunda bilgili ve sertifika sahibi adayların alımına öncelik verilecek. Böylece istihdamın hemen ardından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü birimlerinde yaşanan yoğunluğun azaltılması planlanmakta.

Maliye Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün talepleriyle yakından ilgileniyor. Vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi adına çalışmalara hız verildiği görülürken aynı durumun personel alımları esnasında da devam edeceği tahmin edilmekte. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından açılacak ilana yapılacak başvurular, kuruma ait resmi internet sitesi üzerinden takip edilebilecek. Başvuru yapan adayların KPSS puanının yanı sıra sözlü mülakattan geçeceği de bildiriliyor. Sözlü mülakatta başarı elde edenler, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü birimlerinde hemen çalışabilecekler. Son dönemlerde yaşanan işten çıkarılmaların ardından yapılacak alımların daha dikkatli bir biçimde yapılacağı ve alınacak adayların her anlamda araştırılacağı bildiriliyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 1500 Yeni Personel Alıyor” İçin 2 Sıkça Sorulan Sorular

  1. Haydar dedi ki:

    Net tarih hakkında bilginiz var mı? ?

  2. Cigdem dedi ki:

    2013 kpss puanimizlada basvurabilirmiyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir