Manşet, Memurlar, Öğretmen

Öğretmenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler

Z

Her öğretmenin mutlaka izlemesi gereken, eğitimle ilgili tüm filmleri tek bir başlık altında tüm eğitimcilerimize sunuyoruz. Eğitimcilerimizin izlemesi gereken filmler listesi sürekli güncellenecektir. Sizler de filmlerle ilgili tavsiye ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum bölümüne yapabilirsiniz. Birbirinden eğitici bu filmleri tüm eğitimcilerimize tavsiye etmenizi bekliyoruz…

1. Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

23 yaşında genç bayan bir öğretmen herkesin umudu kestiği, bir beklentinin olmadığı bir okula atanır. Herkes okul ve öğrencilerden umudu kesmiştir. Öğrencilerin hepsinin ayrı ayrı büyük sorunları vardır ve birbirleriyle de anlaşamazlar. Nefret içerisinde birbirleriyle aynı sınıf ortamını paylaşan öğrenciler yeni öğretmenleriyle beraber hayata farklı bakmaya başlayacaklardır.

ozgurluk-yazarlari

2. Her Çocuk Özeldir / Yerdeki Yıldızlar (Taare Zameen Par)

Eğitime dair izlenebilecek en güzel filmlerden biri de “Yerdeki Yıldızlar” filmidir. Başrolde Aamir Khan’ın oynadığı bir Hint filmi olan Her Çocuk Özeldir, algılama problemi yaşayan disleksi hastası bir çocuğu anlatır. İnsana motivasyon ve umut aşılayabilecek ender filmlerden biri olan Her Çocuk Özeldir, eğitim fakültelerinde tüm öğretmenlere izletilmesi gereken bir film.  Eğitimin önemini anlatan bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

her-cocuk-ozeldir

3.3 Aptal (3 Idiots)

Yine Aamir Khan’ın en meşhur ve eğitimle ilgili en sevilen filmlerinden biridir “3 Aptal”. Başından sonuna kadar her türlü duyguyu bizlere tattıran “3 Aptal”, üniversiteye hayalleri için gelen ama sistemin kendisini de sıradanlaştırmaya çalıştığı bir mühendislik öğrencisini anlatır. Öğretmenlerin, öğrencilerin, mühendislerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

3-aptal

4. Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

Ülkemizde de yaygın olarak herkesin bildiği filmlerden. 1989 yapımı olan Ölü Ozanlar Derneği’nin başrolünde ise ünlü oyuncu Robin Williams oynuyor. Saygın ama baskıcı olan bir okula yeni bir öğretmen gelmesiyle öğrenciler için okul daha anlamlı bir yer haline geliyor. Fark etmeyi ve kendini aşmayı isteyenlere mutlaka önerilmesi gereken bir film. Eğitim sistemini çok iyi analiz eden ve yaşamla ilgili çok ilgi çekici, düşündürücü sözler veren filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

olu-ozanlar-dernegi

5. Sınıf (Entre Les Murs)

2008 yılında vizyona giren Fransız yapımı bir eğitim filmi olan “Sınıf”, Paris’in belalı semtlerinden birinde yer alan bir liseyi anlatıyor. Filmin konu aldığı lisede her türlü sınıftan insanlar ve göçmenler öğrenim görmektedir. Okula yeni gelen genç bir öğretmen, öğrencileriyle alışılmışın dışında farklı yöntemlerle iletişim kurmayı dener. Doğal, sakin ve belgesel tadında ilerleyen filmi tüm eğitimcilerimize tavsiye ediyoruz.

sinif-filmi

6. Canım Öğretmenim (Monsieur Lazhar)

Geçmişinde büyük sıkıntılar barındıran Cezayirli göçmen bir öğretmenin, kendisi gibi sıkıntılar içerisinde yer alan bir sınıfa öğretmen olarak göreve başlamasını konu edinen “Canım Öğretmenim”, öğrencilerle öğretmenlerin samimi ilişkilerini anlatıyor. Hep birlikte sıkıntıları aşmaya çalışan öğretmen ve öğrencilerinin hayata tutunuş hikayelerini bulacaksınız bu filmde.

canim-ogretmenim

7. Koro (Les Choristes)

2004 yapımı Fransız-İsviçre ortak yapımı olan “Koro” filmi, 1948 yılı Fransa’sında bir okuldaki öğretmen ve öğrencileri anlatıyor. Bir okula müdür olarak atanan müzik öğretmeninin, öğrenciler konusunda hayal kırıklığına uğrasa da sonrasında müziğin de gücünü kullanarak öğrencilerle farklı bir iletişim kurmayı denemesini anlatıyor Koro filmi. Sıcacık hikayesi ve muhteşem müzikleriyle sizi etkisi altına alacak bu filmi öneriyoruz…

koro

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir