Manşet, Öğretmen

Yabancı Ülkeden Öğretmen Ataması Olacak Mı?

lazy

Gelecek eğitim ve öğretim yılında yeni müfredatların getirilmesi ile beraber getirdiği zorluklarda epey zorlayıcı. Yeni müfredat içerisinde 5. sınıflarda ağırlıklı ingilizce dersi projesi kapsamında ders saatleri uzatılacak.

Önümüzdeki yıl 5. sınıf öğrencilerinin mevcut ders programlarında yer alan dersler kısıtılacak veya kaldırılacak. Bunların yerini ise İngilizce dersi alacaktır. Söz konusu yabancı dil dersinin uzatılması ile beraber öğretmen ihtiyacı da bir hayli fazla olacak gibi gözüküyor. Yapılan analizlere göre 2018 – 19 eğitim – öğretim yılı için MEB tarafından 46 Bin 500 İngilizce öğretmenin atanması gerekiyor. Ancak, bu kadar öğretmen sayısı maalesef Türkiye’ de bulunmuyor.

Bunun için bir çözüm üreten MEB yönetimi ithal öğretmen projesine adım atacak. Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamaya göre ağırlıklı yabancı dil projesi için yabancı ülkelerden öğretmen ataması yapmamız gerekiyor ancak böyle bir olay halinde yerli öğretmenlerimiz mağdur olacak bu yüzden söz konusu ağırlaştırılmış İngilizce dersi projesi hakkında tekrardan düşüneceğiz dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir