Manşet, Sınavlar

TEOG’un En Başarılısı Özel Okullar

Z

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün “2015-2016 TEOG Yerleştirme Sonuçları”na ilişkin raporu paylaşıldı. Önder İmam Hatipliler Derneği (ÖNDER) tarafından yapılan açıklamaya göre MEB Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Veri Analizi, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı’nın “2015-2016 TEOG Yerleştirme Sonuçlarının Farklı Değişkenler Açısından İncelenmesi” isimli raporu yayınlandı.

Yayınlanan rapora göre, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında yapılan ortak sınavların sonucunda, sınava giren 1 milyon 149 bin 489 öğrenciden 956 bin 122’sinin tercih ettikleri okullara yerleştiği ortaya çıktı.

Raporda, okul türü incelendiğinde en yüksek ortalamanın özel okullarda olduğu belirtilirken, özel okulları İmam Hatip okulları, genel ortaokullar ve yatılı bölge okullarının izlediği ortaya çıktı.

Öğrencilerin Yerleştirmeye Esas Puanı’na (YEP) göre yüzde 2’lik dilimdeki öğrencilerden ilk 3 tercihine yerleşme oranı yüzde 83,3 oldu. Yüzde 2’lik dilimde bulunan İmam Hatip ortaokulları öğrencilerinin tamamına yakını ise tercihlerini devlet okullarından yana kullandı. İmam Hatip ortaokullarındaki öğrencilerin yüzde 44,8’i fen liselerini, yüzde 40,06’sı ise İmam Hatip liselerini tercih etti.

YEP ortalamaları coğrafi bölgeler açısından incelendiğinde de İç Anadolu Bölgesi’nin en yüksek ortalama sahip olduğu en düşük ortalamaya ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin olduğu görüldü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir