Diğer, Manşet

UNESCO İle AB Arasında Eğitimine Destek Anlaşması

Birleşmiş Milletler Irak Misyonu’ndan (UNAMI) yapılan açıklamaya göre Irak’ta devam eden çatışmalar yüzünden yüzlerce ilköğretim ve lise öğrencisi ile gençlerin, eğitim haklarından mahrum kaldıkları ve geleceklerinin tehlikede olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamada, ülkedeki olaylar nedeniyle eğitim hayatına ara vermek mecburiyetinde kalan yaklaşık 100 bin sığınmacı öğrencinin eğitim hayatına destek verilmesi için anlaşma imzalandığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, imzalanan anlaşma gereğince ülkedeki krizden zarar gören bölgelerde kapsamlı ve kaliteli bir şekilde ilköğretim ve lise eğitiminin verileceği, bu sayede yaklaşık 100 bin sığınmacı öğrencinin eğitim hayatına başlama ya da olaylar nedeniyle yarım kalan eğitimini devam ettirmelerine imkanı sağlanacağı vurgulandı.

Irak hükümeti tarafından yayınlanan verilerine göre, “Musul’u terör örgütü DEAŞ’tan kurtarma operasyonu” nedeniyle 17 Ekim tarihinden bu yana evlerini terk edenlerin sayısının 120 bini geçtiği ifade ediliyor.

Uluslararası gözlemciler, olayların devam etmesi durumunda evlerini terk edenlerin sayısının çok daha fazla olacağını tahmin ediyor.

Bilindiği gibi uluslararası koalisyon güca, Musul’u terörist unsurlardan temizlemek için operasyona başlamıştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir