Gündem, Manşet

Üniversite Kontenjanlarında Artış

Z

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, Üniversite kontenjanlarında 58 284 artış gerçekleştirileceğini açıkladı. Artışın lisans programlarında 473 bin 776, ön lisans programlarında ise 436 bin 904 olarak gerçekleşecek.

LYS sınavlarının bu hafta sonu itibariyle  tamamlanmasının ardından, öğrencilerin tercih sürecine başlayacağını söyleyen Saraç, “Dileğimiz, bütün öğrencilerimizin arzularına, çabalarına uygun hak ettikleri en iyi programa yerleşmeleri.” dedi.

Yükseköğretime giriş sisteminin yeterlilikler üzerine düzenlendiğini kaydeden Saraç, “Şu veya bu şekilde iyileştirmeler gündeme gelse bile bu sınavların adalet sağlayan bir mekanizma olduğu hususunda toplumsal bir uzlaşı var.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin genç bir nüfusunun bulunduğunu, her sene üniversiteye olan  talebinbüyük oranda artış gösterdiğini ifade eden Saraç, “Arzın da buna uygun şekillenmesi gerekiyor. Fakat, YÖK’ün üzerine düşen çok zor bir görev var. Bu talep, her zaman ülke için rasyonel bir gerçekliği de ifade etmiyor olabilir. Bu açıdan YÖK, bu talebi rasyonel bir şekilde yönetmek durumunda.” diye konuştu.

Bundan 7-8 yıl önce üniversite kontenjanlarında çok ciddi artışlar gerçekleştirildiğini ancak son bir kaç yıldır ciddi manada artış yapılmadığını , alan bazlı çalışmaya gayret ettiklerini söyleyen Saraç, istihdam imkanlarına da dikkat etmeye çalıştıklarını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir