KPSS, Manşet, Memurlar, Öğretmen, Sınavlar

YDS Sınavı Nedir? YDS Sınavı Hakkında Bilgi

2Q==

YDS (Yabancı Dil Sınavı) Nedir?

Ülkemizde yabancı dil seviyesinin ölçülmesine, bu doğrultuda eğitim alınmasına yönelik olarak, uygulanan sisteme kısaca YDS diyoruz. Yabancı Dil Sınavı lise mezunu olan her öğrencinin girip, kendini deneyebileceği, eğitimini bu biçimde yönlendirebileceği bir barem olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde özellikle yabancı dil bilgisi olan, yabancı dil eğitim veren liselerden mezun olanlar için önemli bir aşama olarak görülüyor. YDS konular bakımından incelendiğinde, müfredatta verilen tüm dil eğitimlerini kapsamaktadır. Bu şekilde öğrenci, eğitim gördüğü tüm konulardan mesuldür. Aynı şekilde öğrencinin dile hakim olması, okuduğunu anlaması ve yazım bilgisinin değerlendirildiği bir içerik olarak karşımıza çıkıyor.

YDS Hangi Konuları Kapsar?

YDS’ye katılacak olan öğrenciler, eğitim gördüğü dil ile ilgili olarak tüm detayları bilmek zorundadır. Özellikle YDS sorular hazırlanırken, okuduğunu anlamaya yönelik alan, doğru yazma gibi içerikleri barındırıyor. Bu neden ile de oldukça detayı fazla, bilgi birikimi gerektiren bir sınav olarak görülmektedir. Eğitim gördüğü dilin tüm kurallarına hakim olmak, kelime bilgisi yoğun olmak başarı için önemli bir faktördür. Kısacası YDS için ciddi anlamda bir yabancı dil bilgisine sahip olunması gerekmekte. Bu şekilde sınavdan yüksek derecelendirme alabilir, doğru bir şekilde ilerlemeler kaydedilirsiniz.

YDS Sınav Başvuruları ve Zamanı?

Her yıl belirli dönemlerde bu sınavlara giriş yapılabilmektedir. ÖSYM tarafından düzenlenen ve açıklanan sınav takviminde de YDS sınav zamanı ile ilgili detayları bulabilirsiniz. 2017 yılı için YDS başvuruları 8 Şubat/ 16 Şubat tarihleri arasında yapılabilecektir. YDS aday kılavuzuna www.osym.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. 2017 Sonbahar dönemi YDS sınavı da 17 Eylül 2017 tarihinde yapılacak.

YDS Hangi Dillerde Yapılır?

Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı ülkemizde birçok dilde yapılan bir sınav. Almanca, Arapça, Çince, Bulgarca, Danish Dili, Ermenice, Fransızca, Gürcüce, İngilizce, İspanyolca ve birçok farklı dilde yapılmaktadır. İlkbahar ve Sonbahar dönemi olarak ikiye ayrılan YDS, 2017 sonbahar dönemi başvuruları 26 Temmuz ve 3 Ağustos tarihinde yapılabilecek. Aynı şekilde 2017 Sonbahar YDS 17 Eylül 2017 tarihinde gerçekleşirken, sonuçlar 5 Eylül 2017 tarihinde açıklanacak.

YDS sınav süresi, 150 dakika (2,5 saat) olarak belirlenmektedir. Genel olarak uygulama; sabah 09:30’da başlar.

YDS sınavına Kimler Girer?

Yabancı Dil Seviye Tespit sınavına, doçent, doktora yapmak isteyen adaylar girmek zorundadır. Bu şekilde başvuru yapacakları eğitim kurumuna yabancı dillerinin seviyesini de bildiren geçerli bir sonuca ulaşacaklardır. Yüksek lisans yapmak isteyenler, dil tazminatı almak ve yurt dışında görev yapmak isteyenler de bu sınav sonucuna göre değerlendirilmeye alınırlar.

Aynı şekilde TUS ve DUS eğitimine aday olan doktorlar da bu seviye tespitin sonucuna göre eğitimlerine devam ederler. Kısacası kamu kurum ve kuruluşlarında yabancı bir dil istenmesi, eğitimlerinde yükselmek eğitim almak ve yurt dışında çalışmak, okumak isteyen tüm Türk vatandaşları için belirleyici ve netice odaklı bir sınav olarak YDS gerekmektedir.

GooglePlay      Kamudanses App Store

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir