• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Fenerbahçe Yandex Anlaşmasından Ne Kadar Kazandı?

Fenerbahçe Yandex Anlaşmasından Ne Kadar Kazandı?

2015-2016 sezonunun başında Fenerbahçe Rusların ünlü arama motoru Yandex ile sponsorluk anlaşması yapmıştı. Bu anlaşmaya göre Fenerbahçe taraftarının yapacağı her arama için Yandex Fenerbahçe’ye ödeme yapacaktı. Fenerbahçe taraftarının yapacağı her aramada kulüp 0,003 dolar gelir elde edecekti. Yapılan hesaba göre 1 milyon taraftarın günlük olarak yapacağı 40 arama sonrasında Fenerbahçe Yandex’ten 36 milyon Dolar gelir […]

2015-2016 sezonunun başında Fenerbahçe Rusların ünlü arama motoru Yandex ile sponsorluk anlaşması yapmıştı. Bu anlaşmaya göre Fenerbahçe taraftarının yapacağı her arama için Yandex Fenerbahçe’ye ödeme yapacaktı.

Fenerbahçe taraftarının yapacağı her aramada kulüp 0,003 dolar gelir elde edecekti. Yapılan hesaba göre 1 milyon taraftarın günlük olarak yapacağı 40 arama sonrasında Fenerbahçe Yandex’ten 36 milyon Dolar gelir edecekti. Ancak gelinen noktada durum hiç böyle olmadı. Bazı spor sitelerinde iddia edilen rakamlar Fenerbahçe’nin bu anlaşmadan büyük hayal kırıklığı yaşadığı şeklinde.

Peki Fenerbahçe Yandex anlaşmasında son durum nedir?

Fenerbahçe Yandex browser’ını bilgisayarına indiren Fenerbahçe taraftar sayısı daha ilk ayda 1 milyonu aşmıştı. Son dönemlerde bu rakamla ilgili hiçbir açıklama yapılmamakta.

Fenerbahçe Yandex android uygulaması ise ekim ayında taraftara sunulmuştu. Kısa sürede 400 bin indirilme sayısına ulaşan android uygulamasının son rakamları ise 1 milyonu aşmış durumda.

Hem bilgisayar hem de telefon uygulamalarını (android ve İos ) kullanan taraftar sayısının 2 milyona yakın olduğu tahmin ediliyor.

Ağustos 2016 tarihi itibariyle Fenerbahçe forma göğüsü sponsorunu değiştirdi ve artık FB Yandex arama motorundan yapılan aramalar Yandex’in ana sayfasına yönlendiriliyor.

Fenerbahçe’nin Yandex Çalışmaları

Fenerbahçe’nin Yandex ile sponsorluk anlaşmasını yaptığını duyurmasından sonra kulüp bu konuda çok sayıda tanıtım çalışması yaptı. Kulüp Başkanı Aziz Yıldırım sıklıkla tanıtım çalışması yaptı. Fenerbahçe’nin yıldız futbolcuları FB Yandex reklamlarında oynadı.

FB Yandex Anlaşması Bitti mi?

FB Yandex anlaşmasıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak Fenerbahçe forma göğüsü reklamı için “Nesine” ile anlaştı. FB Yandex tarayıcısından da arama yapıldığında artık site Yandex’in ana sayfasına yönleniyor. Her ne kadar resmi açıklama yapılmadıysa da bu gelişmeler gösteriyor ki Fenerbahçe  Yandex anlaşması iptal oldu. Zaten geçen sezon başında anlaşma 1 yıllık yapılmış, sene sonunda iki tarafından da memnun kalması durumunda anlaşmanın 3 yıla uzatılacağı söylenmişti.

Fenerbahçe Yandex anlaşmasından ne kadar gelir elde etti?

FB Yandex sponsorluk anlaşmasına taraftarlar çok büyük ilgi göstermişti. Fenerbahçe taraftarları hem bilgisayarlarına hem de telefonlarına gerekli uygulamaları yükleyip çok sayıda arama gerçekleştiriyorlar. Ancak yapılan bu çalışmaların ne kadar sonuç verdiği ne Fenerbahçe ne de Yandex tarafından şimdiye kadar açıklanmış değil. Söz konusu kazanç rakamları açıklandığında bizler de sizlerle paylaşacağız.

Her ne kadar Fenerbahçe Yandex anlaşmasından ne kadar kazandığı resmi olarak açıklanmazken bazı sitelerde Fenerbahçe’nin 1 yılda sadece 1 Milyon TL kazanabildiği ve bu sponsorluktan büyük hayal kırıklığı yaşadığı iddia edildi. (Kaynak Haber : http://www.fotospor.com/haber-fenerbahcenin-yandexten-kazandigi-sok-rakam-222806 )

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor