Manşet, Öğretmen, Sınavlar

41. Tercih Nedir? Doğru Bir Tercih Nasıl Yapılır?

9k=

41.tercih MEB’in ilk atamalarda, il içi yer değiştirmelerde ve il dışı yer değiştirmelerde uyguladığı bir kura ile atama seçeneğidir.

Öğretmen atamalarında tercih edilecek okulların da açıklanmasıyla beraber öğretmen adayları yoğun bir tercih listesi oluşturma ve okulları araştırma çalışması içine girdiler. Eğer atama başvurusu yapma noktasına gelmişseniz sizin de aklınızda 41. tercih nedir sorusu mutlaka vardır. 41. tercihle ilgili öğretmen adayların kafasında karışıklıklar meydana gelmektedir. Bu yazımızda öğretmenlerimize 41. tercih hakkında açıklayıcı ilgiler ve tercih listesinin oluşturulması sırasında dikkat edilmesi gereken hususları aktaracağız.

MEB öğretmen atamalarında atamalar en yüksek puanlı öğretmenlere öncelik verilerek yapılır. Örneğin bir “A” okulunu 100 tane Türkçe Öğretmeni seçmiş diyelim. Bu okula onu seçen en yüksek puanlı öğretmen yerleştirilir. Bu şekilde atamalar yapılarak herkesin 40 tercihi değerlendirme altına alınır. Ancak 40 tercih sonucunda herhangi bir bölüme yerleştirilmemiş öğretmenler ile tercih edilmemiş okullar belirlenir. Tercih edilmemiş okul/kadro sayısı kadar herhangi bir okula yerleştirilemeyen öğretmenler puan sırasına göre belirlenir. Bu öğretmenler tercih edilmemiş okullara kura yoluyla atanır. Bu bölümde öğretmen atamalarının mantığını kısaca anlatmaya çalıştık. Aşağıda 41. tercihler hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

41. Tercih Nedir?

41.tercih MEB’in ilk atamalarda, il içi yer değiştirmelerde ve il dışı yer değiştirmelerde uyguladığı bir kura ile atama seçeneğidir. 41. tercih kısaca; öncesinde yaptığınız 40 tercih neticesinde herhangi bir okula yerleştirmeniz yapılamazsa ve puanınızın yeterli olması durumunda MEB’in kura yoluyla tercih edilmeyen, boş kalan okullara sizi öğretmen olarak atamasıdır. Bu açıklamada önemli olan husus şudur: 41. tercih yoluyla kimsenin tercih etmediği bir okula yerleştirmenizin yapılacak olmasıdır. ilk 40 tercihi yapmadan 41. tercihi de seçemezseniz.

41. Tercih Seçmekle Atanmamı Garantilemiş Olur muyum?

Eğer bölümünüze ayrılan kontenjan sayısına sıralama olarak giriyorsanız 41.tercihle atanmanız garantilenmiş olur. Eğer puan sıralamasına girmemişseniz 41. tercihi açmak size atanmada maalesef bir yarar sağlamamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husu şudur: Öğretmen atama kontenjanına sıralamada girmiş bir öğretmen adayı 41. tercihini seçerek atanmasını garantilemiş olur. Sıralamanın dışında kalan öğretmenlerin 41. tercihi açarak atanabileceğine dair yanlış bir bilgi ortada dolaşmaktadır. Maalesef bu konuda öğretmen adayları yanlış bir bilgiye sahiptir.

41.Tercihe En Çok Kim Dikkat Etmelidir?

Sıralamada sonlarda olan ve sıralamanın dışında az bir farkla kalmış öğretmen adaylarının mutlaka 41. tercihi açmaları gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış tercihlerle atanamayabilirler. Sıralamanın başlarında olan adaylar ise eğer doğru ve gerçekçi bir tercihte bulunurlarsa 41. tercihe gelmeden seçtikleri okullara atanabilirler. Ancak her halükarda 41. tercihi açmanız mantıklı olandır.

Tercih Listesini Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyim? Doğru Bir Tercih Nasıl Olur?

Eğer başarılı bir tercih listesi oluşturmak istiyorsanız, tercihlerinizi “GERÇEKLİĞE” uygun bir şekilde sıralamanız doğru olacaktır. Son yıllarda öğretmenler sıralama bilgilerini öğrenerek daha gerçekçi tercihler yapabilmektedirler. Örneğin sıralama olarak sonlarda olan bir öğretmenin genellikle rağbet edilen okulları, illeri seçmesi hatalı bir tercih olacaktır. Çünkü bu okulları sıralamanın başında bulunan öğretmen adaylarının seçeceği aşikardır. Ancak içinizde kalmaması adına istediğiniz illerde veya ilçelerde bulunan okullardan birkaçını ilk sıralara yazmanız içinizi rahatlatacaktır. Tercih listesinde şöyle bir liste oluşturmalısınız: Tercih listesinin en başına en iyi okulları, listenin ortalarına ve sonlarına doğru olan bölümlerini ise genellikle normal bir rağbet gören okulları yazmanız yararlı olacaktır. Listenin sonlarına ise hiç gitmek istemeyeceğiniz illerdeki okulları eklemeniz en mantıklı olanıdır. “Zaten 41. tercihi seçeceğim, neden tercihlerime istemediğim okulları yazayım ki” gibi soruları duyar gibiyiz. Evet söylediklerinizde haklısınız ancak atladığınız bir nokta var: Eğer sıralamanın ortalarında veya sonlarındaysanız yaptığınız 40 tercihe yerleşememe gibi ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu durumda 41. tercihe yanı kura yoluyla MEB’in sizi göndereceği, gitmek istemediğiniz bir ilin, merkeze 50 km uzaklıktaki bir okula gitmeye hazır olun. Eğer böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız yapacağınız mantık şudur: Beni MEB istemediğim bir okula göndereceğine ben en düşük puanlarla kapatan ilin en iyi okullarını kendim seçmeliyim. Öyleyse son 2-3 tercihinizi bu tür okullara ayırabilirsiniz.

Özetle en doğru tercih: Puanınızı ve sıralamanızı gerçekçi bir şekilde değerlendirip uygun okulları seçip sıralamayı, en iyi okullar > orta dereceli okullar > kötü okullar(kötünün iyisi) şeklinde seçmenizdir.

Tercihler konusunda merak ettiğiniz ve kafanıza takılan soruları aşağıya yorum olarak yazmanız halinde sizlere yardımcı olmak isteriz. Herkese hayırlı tercihler dileriz.

Facebook Öğretmen Sayfamızı beğenmek için tıklayınız

41. Tercih Nedir? Doğru Bir Tercih Nasıl Yapılır?” İçin 15 Sıkça Sorulan Sorular

 1. Yıldıray dedi ki:

  Merhabalar . Branş sıram 6. İlk 6 daki tercihlerimden birine mi atanırım?

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar, matematiksel olarak öyle olması gerekiyor.

   1. Duygu dedi ki:

    Bu siradan bahsettiginiz hangi sira acaba?

    1. admin dedi ki:

     Hocam o yorum ilk atama içindi. Siz il dışı yapacaksınız sanırım.

 2. Duygu dedi ki:

  Bu siradan bahsettiginiz hangi sira acaba

 3. fatih çukur dedi ki:

  266 puanım var.Sakarya öncelikli tercihim. Neler önerirsiniz.

 4. Sezan dedi ki:

  Peki 40 yer açılmadı 30 yer açıldı 41 i işaretleyebilir miyiz

  1. admin dedi ki:

   Maalesef hocam, şimdi tekrar kılavuzu inceledik Ancak”40 eğitim kurumu tercihi tamamlanmadan 41’inci seçenek işaretlenmeyecektir.” şeklinde ibare var.

 5. sercan_sercan@hotmail.com dedi ki:

  41.tercihi boş bıraktım ve orada -1 yazıyo bu ne demek

 6. Serdar dedi ki:

  Merhabalar.İl dışı sağlık özrü başvurusu yaptım.Zaten il genelinde 5 okul ve 5 kadro açıldı.Hepsini tercih ettim.Kafama takılan şu:41.tercihte ise,tercihlerim dışında il genelinde bir koruma atanmak istiyorum’u işaretledim.Acaba tercihlerimdeki sıralama dışında bir üremi arabirim.Bu süreç nasıl işliyor.Tesekkurler.

 7. Serdar dedi ki:

  Yani hocam:41.tercihi işaretledikten sonra,tercihlerinizi bir anlamı yok mu?İyi geceler.Ben çok rahatsızlık duyuyorum.

 8. Serdar dedi ki:

  İl dışı sağlık özrü tercihlerimizde önce,tercihler mi yoksa 41. Seçenek mi dikkate alınıyor.Ne olur beni bilgilendiriniz.Çocuğumuzun sağlığı çok sıkıntılı

 9. hasan dedi ki:

  Katkı vermek isterim. 41i ne zaman açmam:1. Durum atanmış öğretmen- Zaten Anya’da çalışıyorum ve Konyaya tayin istiyorum ama olacaksa iyi bir okul olsun. Benim TUZUM KURU. 30 tercih yaparım. İstemediğim yerleri yazmam ya da bu 30 tercih gelmezse özür durumum var ücretsiz iznimi alırım ya da seçim arefesi bizi görürler bizi mağdur etmezler düşüncesiyle 41 açmam.
  2. Durum: İlk atama bekleyen- Ben İstanbul’a gitmem Antep’e gitmem vs babam sağ olsun TUZUM KURU, ya da seneye KPSS 99 puan alırım nokta tercih yaparım istemediğim yere niye gideyim düşüncesiyle 41 açmam.
  Ufak bir eksik var yazıda kafa karışmasın. diyelim ki ben branş 41. siyim önümdeki 40 kişi de benimle aynı tercihlerde bulundu ve gitti sıra bana geldi ilk 40 tercihime de yerleşemedim. Atama beni atlamayıp bana boş kalan muhtemelen orta güzellikte bir yer verecektir. Çünkü hala güzel yerlerin çoğu boş (ortalama bir şansla ortalama bir yere giderim) yani sıralama beni atlayıp herkesi yerleştirip sonra bakalım boş yer kalmış mı deyip dönüp beni atamaz. öyle olsaydı 41 açmanın manası olmazdı çünkü binlerce kişi tercihte bulunuyor. Puanı az olanlar hele kötü yerlerin hepsini yazıyor. Kimsenin yazmadığı iki yer ya çıkar ya çıkmaz.
  Son olarak; girebileceğim 40 kadro var 40’ını da yaptım. 41 açabilir miyim? Evet. Peki manası var mı? HAYIR. gidilebilecek her yeri Tercih Formuna girdiyseniz 41 açmak anlamsız.

 10. Merve dedi ki:

  ilk atamada 41i açmayıp yerleşemezsek ek atama olması durumunda yeniden tercih yapabilir miyiz?

 11. Canan dedi ki:

  İlk atamada 41 açmayıp yerleşemezsek ikinci atama da tekrar tercih yapabiliyor muyuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir