Manşet, Öğretmen

Ankara Eğitim Bir-Sen Başkanı MEB’i Uyardı!

9k=

Ankara Eğitim-Bir-Sen başkanı Tekin Korku, MEB ( Milli Eğitim Bakanlığı )uyaracak nitelikte sert açıklamalar yaptı.  Açıklama ise, öğretmenlerin sorunları ile ilgili…

Tekin Korku, yaptığı açıklamalarda, Milli Eğitim Bakanlığını daha önce denemeye tabii tutulmuş, fakat öğretmenler için mutsuz sonuçlar çıkarmış olan uygulamaları tekrar gündeme gelmesi halinde, bakanlıklar, öğretmenler ve iktidarı da mutsuz edecek adımlar atmaması konusunda uyardı.

Öğretmenler için daha önce alınan ve uygulamaya sokulan rotasyon kararının çok yanlış olduğunu ifade etti. Daha önce denenmiş olan bu uygulama ile öğretmenler başta olmak üzere iktidarı bile üzecek kararlar alınmamalıdır diyerek, bu uygulamaların daha önce denendiğini ve rafa kaldırıldığını söyledi. Tekrardan ortaya çıkması üzücü olur dedi.

Öğretmenlere yönelik uygulamalar arasında, 8 kriterlik bir performans değerlendirilmesi yapılması kararı aldı. Bunun sonucunda veliler, öğrenciler ve okul müdürleri bu değerlendirmeyi yapmaları halinde okul içerisinde huzursuzluk çıkarabilir dedi. Bunun yerine öğretmenlerin mesleki yeterlilikleri üzerine çalışmalar planlanarak önleri açılmalıdır.

Resen atamaları ile öğretmenlerin uzak ilçelere gönderilmesi aile içi huzursuzluğu da beraberinde getirmektedir. Resen atamalarında öğretmenlerin uzak il ve ilçelere gönderilmesi aynı zamanda aile içi bütünlüğü bozmaktadır. Bunun sonucunda öğretmenlerin mağduriyeti söz konusudur. Resen atamalarında öncelik olarak öğretmenlerin istekleri göz ardı edilmemelidir. Proje okullarına yapılacak olan atamalarda, okulların özelliklerinin dikkate alınması gereklidir diyerek açıklamalarda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir