Manşet, Memurlar, Öğretmen

Annelere Yarım Gün Çalışma Yasası

Memurların ve işçilerin uzun süredir beklediği doğum sonrası yarım gün çalışma hakkı 10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Doğum sonrasında anneler yarım gün çalışarak tam maaş alabilecekler. İşte bu konuda yapılan düzenlemeler şu şekilde:

Yeni düzenlemeye göre çalışan anneler doğum sayısına göre artan ay sayısına göre ve isteğe bağlı olarak yarım gün çalışma hakkına sahip olabiliyorlar. Doğum sonrasında anneler şu tabloya göre yarım çalışma hakkına sahip oluyorlar:

Birinci doğumdan sonra 2 ay,

ikinci doğumdan sonra 4 ay,

üçüncü ve bundan sonraki doğumlarda ise 6 ay.

Eğer çocuk engelli doğarsa ya da doğumundan itibaren 12 ay içerisinde engellilik durumu ortaya çıkarsa bu süre 12 aya çıkacaktır.

Yukarıda bahsedilen yarım gün mesai şeklinde çalışma sırasında memur anneler maaşlarını tam olarak alırken işçi anneler ise yarım maaş alacaklar. Ancak işçi annenin alamayacağı yarım maaş İş-Kur tarafından temin edilecek.

Memur Anne ve Babalar Çocuklar İlkokula Başlayana Kadar Yarım Gün Çalışabilecek

Yine isteğe bağlı olarak memur anne ve babalar çocukları ilkokul çağına gelinceye kadar yarım gün çalışabilecek. Bu durumda maaşlarda yarım ödenecek. Yine maaşın yanında kıdem, derece-kademe hesabı da yarım olarak hesaplanacak. SGK pirimleri de buna göre düşecek olup emeklilik hesabında gecikmeler yaşanabilir.

Yarım gün çalışma hakkından yararlanan anneler ayrıca süt izninden yararlanamayacaktır.

Facebook Öğretmen Sayfamızı beğenmek için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir