Gündem, Manşet

Etüt Merkezleri Kapatılıyor

fw9PJm8PH18w8IDAoOCQ0Lj4iMYoiOiY2Lj09ITEpOSU1Lz2DIzMrOyc3LLygsKi4pLSsHABdfHNdIgKGWAAAAAElFTkSuQmCC

Milli Eğitim Bakanlığı dershanelerin kapatılmasına rağmen aynı fonksiyonla iş gören etüt merkezlerini kapatma kararı aldı. 1 Temmuz’dan sonra kapatılacak bu merkezler hakkında yönetmelik yayınlandı. Etüt merkezlerinin görevini belediyelerin bakanlıktan izin alarak açacağı sosyal etkinlik merkezleri görecek. Şartları taşıyan etüt merkezleri isterlerse özel okul veya kanunla belirtilen şekilde kursa dönüşebilecek.

Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikle etüt merkezi tanımı kaldırıldı. Dönüşüm şartlarına uymayan veya dönüşmek istemeyen kurumlar 1 Temmuz 2017 tarihine kadar kapanacak. Kapanmayanlara ise 29 Temmuz 2017 tarihinden itibaren kapatma işlemi uygulanacak.

Belediyeler Bakanlıktan izin almak kaydı ile, ilkokul,ortaokul ve lisede öğrenim gören  öğrencileri için ödev ve projelerle ilgili araştırma yapma, öğrencilerin  ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin icra edildiği  özel öğretim kurumu açabilecek. Bu merkezlerdeki bir faaliyet döneminde kesintisiz iki ay devam etmeyen öğrencinin kaydı silinecek. Belediyelerin sosyal etkinlik merkezleri sabah 7’den akşam 7’ye kadar faaliyet açık kalacak . İstisna olarak  1 Haziran-1 Ekim tarihleri arasında  akşam 9’a kadar etkinlikler sürebilecek. Belediyeler burada yeterli personel görevlendirmesi gerçekleştirecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir