Yararlı Siteler

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in Siyasi Serüveni

9k=

Zaten 3 dönemdir başkan seçilmesindede, ilçeye farklı alanlarda kazandırdıklarının önemli bir payı vardır. Standart belediye hizmetleri, trafik kontrolü, imar, hastane işleri, yeşil alan ile parkların bakımı ve korunması, turizm faaliyetleri, sokak hayvanlarının korunması ve kadınlar ile çocuklara yönelik koruma hizmetlerini kapsamaktadır. Mustafa Demir, Belediye Başkanlığı görevine geldiği günden beri, bu temel hizmetlerin haricinde, Fatih ilçesine çok farklı hizmetlerde bulunmuştur.

   Mustafa Demir’in Kişisel Bilgileri ve Siyasi Hayatı

   Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Aslen Diyarbakır’lıdır. 1959 tarihinde, Dicle’de doğan Mustafa Demir, eğitimi ve yerel yönetim uygulamaları bilgisi açısından sağlam bir temele sahiptir. İlkokul eğitimini Ergani’de aldıktan sonra, ortaokul ve lise eğitimini Kahramanmaraş’ta tamamlayıp üniversite hayatına atıldı. 1979 yılında, İstanbul Üniversitesi Dişçilik Fakültesi’nde başladığı üniversite eğitimini 4 yılda bitirerek 1983 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını, İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi Fen Bölümleri Enstitüsü Mimarlık Ana Bilim Dalı Kent Çalışmaları ve Yönetimi üzerine yaptı. Evliliğini, kendisiyle aynı meslekten olan Şule Hanım’la yaptı. Fatih’te açtıkları muayenehanede birlikte sağlık hizmeti verdiler ve halen de vermektedirler. Bu arada, Diş Hekimleri Dostluk ve Dayanışma Derneği’nin kurucu başkanı olarak görev yaptı. 1997 yılından sonra, halen aktif bir şekilde devam ettirdiği siyaset hayatına başladı. Korkut Özal, o dönemlerde Demokrat Parti’nin Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunuyordu. Mustafa Demir 1979’da, Korkut Özal ile birlikte siyaset dünyasına atıldı. Ancak asıl siyasi faaliyetleri, 2001 yılında Ak Parti İstanbul İl Kurucu üyeliğine girmesiyle başladı. Devamında, 2003’de Mustafa Demir Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı Halkla İlişkiler Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcılığıyla siyaset hayatını sürdürdü. Fatih Belediye Başkanlığı görevi ise, 2004 yılında başladı. O dönem yapılan yerel seçimlere adaylığını koyan Mustafa Demir, seçimi kazanarak Fatih Belediye Başkanı oldu.

2009 yılında, Ak Parti’den yine adaylığını koydu ve bir kez daha Belediye Başkanı seçildi. Fatih ve Eminönü’nün birleştirilmesiyle ortaya çıkan ve tarihi yarımada olarak adlandırılan bölgeye 2. kez başkan seçilen Mustafa Demir, dönemsel olarak Haliç Belediye Başkanlığı görevine de getirildi. 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde yine aday gösterildi ve tekrar Belediye Başkanı seçilerek, Fatih ilçesine hizmete devam etti.

Mustafa Demir, birçok yönüyle örnek gösterilecek bir kişiliğe sahiptir. En öne çıkan özelliği ise, Fatih’te kentsel dönüşüm projelerine yaptığı öncülüktür. Eski ve depreme dayanıksız binaların yenilenmesi kapsamında yürütülen kentsel dönüşüm projesine destek vererek, Fatih’te birçok binanın güçlendirilmesine ve yenilenmesine vesile olmuştur. Ayrıca, tarihi özelliği bulunan binaları, yapısına zarar vermeden restore ettirerek ilçenin hem tarihi dokusunu korumuş hem de yeni bir görünüme kavuşmasını sağlamıştır. Fatih’in cadde, sokak ve mahallelerini, kendi dokusuna uygun şekilde yeniletmiş, taş döşeme, alt yapı çalışmaları ve tüm belediye hizmetlerini, ilçenin doğal yapısını bozmayacak şekilde gerçekleştirmiştir.

Mustafa Demir, siyasi kişiliği kadar sanatçı ve sportif yönünü de ortaya çıkaran donanımlı bir kişidir. Spora karşı duyduğu ilgi herkes tarafından bilinen Mustafa Demir, 2012 ve 2013 yıllarında İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçerek akıllarda yer etmiştir. İyi derecede İngilizce bilmekte, tarih ve sanat alanlarıyla da ilgilenmektedir.

Siyasi alanda sağladığı başarıları Fatih ilçesiyle sınırlandırmayan Mustafa Demir, hem yurtiçinde hem de yurtdışında dersler vermektedir. Restorasyon, yerel yönetim uygulamaları, kent bilgi sistemleri ve halkla ilişkiler hakkında derin bilgi sahibi olmasından dolayı, birçok üniversitede öğreticilik yapmaktadır. Siyasi hayatta yaklaşık 15-17 yıllık deneyimiyle edindiği birikimi, Ak Parti Siyaset Akademisi’nde gençlere anlatmaktadır.

Mustafa Demir’in, Diyarbakır’ın Dicle ilçesi’de başlayan, Kahramanmaraş’tan İstanbul’a ve yurtdışına uzanan hayatı, tüm siyasetçilere örnek olacak niteliktedir. Tabi ki Mustafa Demir, bulunduğu mevkiye hiçbir emek harcamadan gelmedi. Okuduğu dönemlerde yaz tatillerinde ayakkabı boyayıp simit sattığını söyleyen Mustafa Demir, içindeki azimle ilginç serüvenler yaşayarak şu an sahip olduğu önemli mevkiye gelmiştir. Siyasi Başarılarından dolayı, 2013 ile 2016 yılları arasındaki dönemde, UCLG-MEVA- Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilat Kongresi yönetim kurulu üyeliğine alınmıştır.

Mustafa Demir, aktif siyasi hayatına rağmen aile yaşamında da mütevazi kişiliğe sahiptir. İki çocuk babası olan Belediye Başkanı, aynı zamanda, eşi Şule hanımla birlikte dişçilik mesleğine devam etmektedir. Mustafa Demir Belediye Başkanlığı görevini layıkıyla yerine getirerek, ilçeye sağladığı üstün hizmetten dolayı, Fatih ilçesinin bambaşka bir görünüme kavuşmasını sağlamıştır.

Gerek alt yapı, gerek temizlik ve koruma işleri gerekse teknolojik bakımdan Fatih’e sürekli yaşanabilir bir ilçe hayaliyle hizmete devam eden Mustafa Demir, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşmasında göz altına alınmıştır. Yapılan sorgunun ardından görevine geri dönerek, siyasi yaşamına ve Fatih ilçesine büyük katkılarına devam etmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir