Burslar, Formasyon, Manşet

KYK Bursu ve Öğrenim Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Z

Kredi Yurtlar Kurumu her yıl üniversiteye kayıt yapmış yüzbinlerce öğrenciye yurt ve burs imkanı sağlamaktadır. Üniversite öğrencilerinin sıklıkla merak ettikleri konuların başında “KYK bursu nedir? Başbakanlık bursu nedir? KYK Kredisi Nedir?” soruları gelmektedir.

Sizler de merak ettiğiniz soruları aşağıda yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz.

KYK Burs ve Kredileri

KYK Bursu Nedir?

Başbakanlık bursu her yıl onbinlerce üniversite öğrencisine verilen karşılıksız yardım ödemesidir. Başbakanlık bursunu kazanan öğrencilere belirli ders başarılarını devam ettirdiği sürece burs ödemesi 4 yıl boyunca yapılır.

KYK Öğrenim Kredisi Nedir?

KYK kredisi ihtiyaç sahibi öğrencilere üniversite hayatları boyunca (2 yıl ya da 4 yıl) daha sona öğrenci tarafından ödenme şartıyla her ay yatırılan ödemedir. Öğrenciler krediyi almadan önce KYK ile sözleşme yaparak mezuniyetten sonra ödenecek ücretler baştan belirtilir.

Katkı Kredisi Nedir?

Öğrencilerin her dönem başında üniversiteye yatırmaları gereken harcı daha sonra geri ödenme şartıyla KYK tarafından ödenmesidir. Üniversite hayatı boyunca KYK tarafından ödenen harçlar öğrencinin mezuniyeti sonrası taksitle geri alınır.

KYK Burs ve Kredi Ücretleri Ne Kadar?

2017 yılı itibariyle KYK bursu ve öğrenim kredisi öğrencilere 425 TL olarak ödenmektedir. Bu yıl gelecek zamlarla birlikte öğrencilere 450 TL tutarında bir ödemenin yapılması bekleniyor.

KYK Yüksek Lisans Bursu Ne Kadar?

Yüksek lisans yapan öğrencilere burs ödemesi iki katı şeklinde yapılır. Bu nedenle 2017 yılı yüksek lisans KYK bursu miktarı 850 TL olarak ödenmektedir.

2017 Doktora bursu ödemesi ise 1275 TL’dir.

KYK Burs ve Kredi Başvuruları

Kredi Yurtlar Kurumu her eğitim-öğretim yılı başında Başbakanlık bursu ile öğrenim kredisi duyurusu yapmaktadır. Genellikle başvurular Ekim ayı içerisinde öğrenciler tarafından yapılır. Başvurular internet ortamından yapılır. Yapılacak değerlendirmeler sonrasında hangi öğrencinin burs, hangi öğrencinin kredi alacağı Kasım ayı içerisinde ilan edilir.

Öğrenciler tek seferde burs ve kredi başvurusu yapabilirler.

İkinci Öğretimde Okuyan Öğrenciler KYK Burs/Kredisi Alabilir mi?

Öğrencilerin ikinci öğretimde okuması burs ve kredi almalarına engel değildir. Ancak ikinci öğretimde okuyan öğrencilere katkı kredisi verilmez.

Açıktan/Uzaktan Okuyanlar Burs/Kredi alabilir mi?

Açıköğretim ve uzaktan eğitim öğrencilerine Başbakanlık bursu ve öğrenim kredisi alamaz.

KYK Öğrenim Kredisi Geri Ödemeleri

Öğrenim Kredisi Geri Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Öğrenim kredisi alan öğrenciler öğrenim hayatları boyunca aldıkları kredi tutarını mezuniyetlerinden iki yıl sonra taksitle ödemeye başlarlar. Ön lisans öğrencileri 2 yıl, lisans mezunu öğrencileri 4 yıl taksitle kredi ödemesini tamamlar.

Kimlere KYK Bursu Çıkar?

KYK bursuna örgün bir üniversite bölümü okuyan her öğrenci başvurabilmektedir. Ayrıca yüksek lisans öğrencileri de başvuru yapabilmektedirler.

Bu hakkında her öğrenci “Başbakanlık bursu kimlere çıkar? KYK bursu kime çıkar?” sorularını sormaktadır. Bu konuda kesin bir madde bulunmamakla birlikte yapılan incelemelerden sonra karar verilir. Genel olarak yorumlanacak olursa durumu aşağıdaki gibi olan öğrencilere burs çıkma ihtimali çok daha yüksektir.

 • Şehit yakını olan öğrenciler.
 • Annesi, Babası vefat etmiş öğrenciler. Babası vefat eden öğrencilere çıkma olasılığı daha yüksektir.
 • Maddi durumu kötü olan öğrenciler.
 • Okuyan kardeşi olan maddi durumu yetersiz olan öğrenciler.

Ayrıca Bkz >

  Diğer Burs İlanları İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK BURS DUYURU SAYFASI

Playstore burs Kamudanses App Store

KYK Bursu ve Öğrenim Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler” İçin 3 Sıkça Sorulan Sorular

 1. Isa gerib dedi ki:

  Besyo bölümü kyk ve burs basvurulari ne zaman başlıyor

 2. Isa gerin dedi ki:

  Yorumunuz

 3. Betül dedi ki:

  İki yıllık okuyanlar burs alamıyor mu sadece kredi mi alıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir