Memurlar

Memur Özlük Dosyası Nedir?

Memurların Özlük Dosyaları bulunur. Bir kuruma atandıklarında, Devlet tarafından düzenlenen ” Özlük Hakları” sayesinde, Memurların her türlü bilgileri burada yer alır. Özlük Dosyalarında Memurların ilk işe başladıkları tarihten itibaren, düzenli olarak bilgileri tutulur. Özlük dosyasına her bilgi girmez. Memurların yaptığı işi ilgilendiren, kişisel bilgi ve tecrübeleri de Özlük dosyası içerisinde yer alır.

Peki Özlük Hakları üzerinde neler bulunur;

– Atama Bilgileri: Memurların yeni başlayacakları işe, nasıl ve ne şekilde atandıklarına dair olan bilgilr Atama Bilgileri adı altında dosyaya işlenir.

– Eğitim Belgeleri: Memurların eğitim hayatları, mezun olduğu bölümler ve aldıkları değişik eğitim bilgilerinin yer aldığı  dosyadır.

– İlerleme ve Yer Değiştirme Belgesi: Memurların, işlerinde yükseldiği kademeler ve belirli süreler sonra başka illere giderek, orada başladıkları görevleri de bu belge üzerine kaydedilir.

– Disiplin Belgeleri: Memurların, aldıkları ceza yada çeşitli uyarıların, Disiplin Belgesi içerisinde tutulduğu, önemli ve özel bir belgedir.

– Başarı Belgesi: Memurların aldıkları ödüller, başarılarını gösteren çeşitli belgeler bu belge içerisinde yerini alır.

– Bildirimler: Memurların, çalışarak bakmaya yükümlü oldukları aile bireyleri, bazı mal varlıkları gibi esaslar da burada yer alır.

             Memur Özlük Dosyası yukarıdaki maddeleri içerir. Bu nedenle önemlidir. Memurların işe başladıkları ilk andan itibaren işlenen güncel bilgileri yer alır. Bu sayede, eğer Memurlar başka bir yerde yeni görevlere başlarsa, oradaki Resmi Kurumlar Özlük Dosyasını inceleyerek, memurlar hakkında gerekli olan bilgileri toplamış olurlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir