Memurlar

Memurlar Muhtar Olabilir mi?

Memurların kendi çalışma alanlarının dışında kalan işleri yapmaları konusunda, Devlet tarafından düzenlenen bazı yasalar vardır. Bu yasaların dışına çıkmak kesinlikle yasaklanır. İhlal edenlerin ise Memurluk görevlerine kesinlikle son verilir. Son zamanlarda bazı Memurlar bölgelerinde ” Muhtar Olabilir miyiz?” sorularını sormaktalar. Bu durum hakkında aslında tam olarak bir yasa yok.

Memurlar muhtar Olur mu? sorusunu merak edenler elbette vardır. Memurların resmi olarak çalıştıkları kurumlar dışında, her işi yapma hakları yoktur. Yani, Devlet tarafından Yasal olarak görülen bazı işlerin dışında Memurlar asal bir ek iş yapamazlar. Ama Muhtarlık konusunda bir yasa yoktur. Ancak,Muhtarlığı da içine alan bazı kurallar vardır.

Gelelim sorunun cevabına;

Memurlar Muhtar Olabilir mi? sorusunun cevabı ” Hayır” olarak geçer. Çünkü, ” Resmi bir kurumda çalışan Memurlar, eğer Vali, Belediye Başkanı, Kaymakam, Milletvekili gibi özel yerlerde görev alabilmeleri için, öncelikle Memurluktan istifa etmeleri gerekmektedir.” İstifa etmeden bir Muhtar olma şansları bir Memur için asla olamaz. Bu nedenle kendi görevlerinden İstifa dilekçesiyle Memurluğu bırakmaları şartı aranan kriterler arasında yerini alıyor.

Sadece Memurluk için değil. Belediye Başkanlığı ve Milletvekili adaylığı gibi özel yerler içinde, Memurluk görevlerinden İstifa edilmesi gerekmektedir. Eğer, istifa etmeden bu tarz özel yerlere aday olarak başvurular yapılırsa, bu sefer ceza alınarak, görevlerine son verilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir