Öğrenci Yurtlarının Ruhsat Yetkisi MEB’e Geçiyor

Öğrenci Yurtlarının Ruhsat Yetkisi MEB’e Geçiyor

TBMM’de görülen yasa tasarısının yürürlüğe girmesi ile öğrencilere barınma hizmeti sağlayan ticari işletmeler için kurum açma yetkisi MEB’e devredilecek ve sonrasında da bir yönetmelik yayınlanacak.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Tasarı’nın yasalaşması ile birlikte öğrencilere yurt hizmeti veren ticari kuruluşlara ruhsat verme ve kurum açma yetkisi Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) devredilecek. Devir işleminin ardından MEB tarafından yeni bir yönetmelik yayınlanacak.

Yasa tasarısında bulunan özel yurtlara ait yeni hükümleri belirleyen madde, 23 Kasım’da TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti.

Kabul edilen maddeye göre özel eğitim kurumundaki gibi öğrencilere yurt hizmeti sunan işletmelerin iş yeri çalıştırma ve açma ruhsatı MEB tarafından verilirken, mevzuata aykırı bir durumun tespit edilmesi halinde de bakanlık tarafından işletme kapatılabilecek. Bakanlık, kapatma yetkisini valiliklere devredebilecek.

Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından yayınlanacak olan yönetmelikle yurt, pansiyon, apart ev, stüdyo ev gibi öğrencinin barınmasını sağlayan merkezlerin standartları belirlenerek bakanlık buraları denetleyebilecek.

Hazırlanan yönetmelik taslağı ile açılacak olan yurtlarda mevzuata uygun olarak yangın merdiveni, yangın otomatik söndürme malzemelerinin bulundurulması zorunlu tutuluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor