Manşet, Öğretmen

Öğrencilerin Performans Notları Düşük Verilebilir mi?

9k=

Öğretmenlerimizin merak ettiği soruların başında “performans notlarının sınav notlarından daha düşük verilip verilemeyeceğidir“. Her karne döneminde öğretmenler bu tür sorularla muhatap olmaktadırlar. Özellikle -nedense- bazı okul idarecileri yazılı ortalamalarının altında performans notu verilmemesi konusunda öğretmenlere uyarılarda bulunmaktadırlar.

 Peki öğrencilere yazılı notlarından düşük performans notu verilebilir mi?

Bununla ilgili yönetmeliklerde hiçbir ibare yoktur. Yönetmeliklerde performansın, bir tanesi öğrencinin herhangi bir konuda yapacağı çalışmaya verilecek, bir tanesi de öğrencinin ders içindeki etkinliklere katılımı, devamı, aktifliği ve örnek davranışlara göre verilecek puanlamalar olduğu geçer. Hiçbir şekilde performans notlarının öğrencilerin yazılı ortalamalarının aşağısında verilemeyeceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Kaldı ki öğrencinin ders içindeki tutumu, devamı, örnek davranışları gibi kriterler yazılı sınavından bağımsız performans notunun verileceğinin açık bir ifadesidir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi performans notlarını sınırlandıran hiçbir madde bulunmamaktadır. Ancak bazı öğretmenlere performans notlarının düşük verilmesi yüzünden soruşturma açıldığı haberleri bulunmaktadır. Muhtemelen o soruşturmalar öğrencinin, velinin ya da idarenin “kasıtlı düşük not verildiği” şeklindeki şikayetinden kaynaklı açılmıştır. Bu durumda öğretmenlerin, bir dönem boyunca öğrencinin davranışlarını, çalışmalarını, ders içindeki tutumlarını, hazırlıklarını takip etmeleri ve bunu belgelendirebileceği notlar tutmalıdır. Böylelikle öğrencilere hem adil bir performans notu verilmesi mümkün olurken hem de yaşanacak bir şikayet durumunda resmi anlamda öğretmen kendisini koruyabilmektedir.

Her ne kadar yönetmelikte düşük performans notu verilmesi yönünde aksi bir hüküm yer almasa da; öğrencinin okula ve derse karşı olan ilgisini kırmamak, emek vererek sınavda hak ettiği puanı düşürmemek adına performans notlarının düşük verilmemesi naçizane düşüncemizdir. Sizlerin de “düşük performans notu verilebilir mi?” sorusuyla ilgili düşüncelerinizi merak etmekteyiz. Lütfen bu konudaki düşüncelerinizi aşağıya yorum olarak belirtiniz. Teşekkürler.

Facebook Öğretmen Sayfamızı beğenmek için tıklayınız

Soru – Cevap Paylaşımları yapabileceğiniz Facebook Öğretmen Grubumuza katılmak için tıklayınız

Öğrencilerin Performans Notları Düşük Verilebilir mi?” İçin 28 Sıkça Sorulan Sorular

 1. sukran dedi ki:

  Benim şahsi fikrim öğrencilerin sınav notlariyla sinif durumunun ayri tutulmasidir. Öğrencinin sınıfta öğretmeni dinlemez, öğretmene karşı gelme, daha bir çok olumsuz davranışı var ama bu öğrencinin kopyalar sayesinde notlari da yüksek. Ben bu ogrenciyi neye göre degerlendirecem. Kopyadan başarılı olduğu sinavina mi yoksa ogretmenine karşı saygisiz davranislarina mi göre. O yüzden herkesin sorumluluk almasi şarttır. Herkes kendi davranislarinin bedelini ödemelidir. Eğitim ssteminin bir tek maddesi ogretmeni savunmazken bu kadar verilen bir durumu da kullanabilelim. Sistemin hepsi yanlış. Eğitim-öğretim diye bir şey kalmadı. Öğrenci nasilsa gececek umrunda degil okul. Okullar farklı amaçlar için gelinen bir yer olmuş.

  1. Munise dedi ki:

   Mrb. Öğretmensnz sanrm bnde bir öğrenciym ogrtmnm snvndan75almama ragmen performansa 50 50 vermis sizce hak idda edeblr mym derslerdede saygisiz fln dglm gayet ii ders kartilimim vardr ozel durmdan ufak bir yanlis anlasilma oldu aramzda

   1. admin dedi ki:

    Şimdi buradan ne yorum yapsak yanlış olur. Öğretmeninizin mutlaka bir gerekçesi vardır ki bu puanı vermiştir. Aksini düşünmek istemiyorum.

  2. Görkem dedi ki:

   Yakalasalarmış napalim

  3. VELİ dedi ki:

   Şükran hn. siz öğretmensiniz sanırım. Öğrencinin kopya çektiğini söylüyorsunuz da niye müdahale etmiyorsunuz, bu durum kopya çekmeyip o notu alan öğrenciyi zan altında bırakır. Düşük not vererek kendinizi mi tatmin ediyorsunuz. Lütfen tarafsız düşünün, bu aldığınız pedegojinin gereği değilmi?

  4. edebiyatçı_ dedi ki:

   siz böyle düşünmekte bir yerde haklısınız ama çoğu her hatalı diye düşünüyorum madem öğrencilere ödev veriliyor buna emek harcıyorlar sonuçta göz ucuyla bakıp zaten iki sınavının ortalamasıni vericem demek ne demek çok büyük hata ve hak olduğunu düşünüyorum madem ödev verilmesin bu konu da öğretmenler haksız

  5. Ahmet dedi ki:

   Kardeşim çocuk kopya çekerken sen derdesin ve ne yapıyorsun yakala K yi bas “kopyalar sayesinde yüksek” bi git işine ya

 2. Asabi dedi ki:

  size iyilik yaramaz zaten. al kağıdı ver disipline. o zaman kuyruğunu sıkıştırarak dolan öğretmenin peşinden. velisi bir dert öğrencisi bir dert. disiplin yönetmeliğini işletmediği için teşekkür edip elini öpmesi gerekirken birde hesap sormuş hadsizler…

  1. Ata dedi ki:

   Sen öğrenci olmadınmı?

  2. bilal dedi ki:

   senin de çocuğun aynı duruma düşer inşallah

 3. Ata dedi ki:

  Derse katılan bir öğrencinin performans notu sınav notunun Altında olması suçtur eğer öğrenci derslerde başarılı fakat sınav notu düşükse performans notunun yüksek verilmesi gerekir kopya çekmek performansla alakasızdır yakalarsan disipline ver ama performans adı gibi performansa göre verilmelidir. okuduğum okulda öğretmenler sınava göre not veriyor bu adaletsizlik ve saçma

  1. Ata dedi ki:

   Adı üstünde performans ya

  2. öğrenci dedi ki:

   benim yazılımın üçü de 100 hoca sınıfa sinir olmuş hep aynı 3 kişi parmak kaldırıyomuş ben dahil bir sınav koydu 85 aldım sözlü olarak girmiş insafsız ne yapabilirim

  3. Şekilli nedir? dedi ki:

   Suç mu? yönetmelikteki hangi maddeye göre suç??

 4. Hasan dedi ki:

  Benım kuzene her öğretmen dusuk performans vermıs ork 15-20 sınavlar 30-20 boz hocalara şikayete bulunabılırmıyız

 5. Serpil dedi ki:

  Benim oğlum 8.sınıfa gidiyor.matamatik sınavından 95.95 100 aldı.öğretmen 90.90.90 olarak performans notu verdi Gerekçe defterini beğenmemiş.Mantıklımısizce

  1. Yüksel dedi ki:

   Hayır.

 6. mvhgvj dedi ki:

  öğretmenin ben kursa gelmediğim için beni hem kurstan atıp bir daha kursa almayıp hemde ders içi performansıma 0 vereceğini söyledi peki verebilir mi

  1. Hakan dedi ki:

   Almisim sinavdan 85 sinifa kizdi diye performansi 5 vermis hic verme sinirlerim bozuldu biz tesekkur almaya calisalim o gitsin 5 versin alsin o 5 i bir yerlerine soksun baslarim bu egitim sistemine

  2. Yüksel dedi ki:

   Asla yapamaz.

 7. İsimsiz dedi ki:

  Bana çok şükür öyle insafsız öğretmenler denk gelmedi geçen sene fen dersi öğle arasından bir önceki dersti aç oluyordum o yüzden pek parmak kaldımiyordum ama aklıma giriyordu yazılılarim çok iyiydi sinifin en yüksek notunu aliyordum öğretmen sozlume 100 vermiş 2.donem öğretmen değişti bu sefer daha çok katiliyordum 1.ve 2.yazilim 95 -100 su 3.den 85 aldım öğretmen sozlume 95,-95-100 vermiş çok üzüldüm notum dedi ama daha yuksek hakediyordum İngilizce öğretmeni de beni başkasıyla karıştırmış sınavlarım 86 -93 idi sozlume 90 vermiş ama İngilizce öğretmeni ni çok seviyorum

 8. Yüksel dedi ki:

  Düşük not vermek için bu çaba neden. Kazanmak varken çocuğu. Nelerle uğraşıyorsunuz. Ben de öğretmenim. Sene sonunda öğrenci geçirmek için çuval çuval puan niye veriyorsunuz branşçılar. Ben veli olarak çözümü buldum. Çocuğu bu durumda olan derse göndermiyorum.

  1. Eğitim Şart dedi ki:

   Öğretmen olduğundan emin misin Yüksel. Yazdıklarından, uzaktan yakından eğitimle alakan olmadığın, öğretmen ve egitim düşmanı olduğun anlaşılıyor. Madem öğretmen düşmanısın eğitimle ilgili haberleri takip etme kardeşim. Sen de rahat edersin eli oopulesi eğitimci kardeşlerim de.

 9. Hakan dedi ki:

  Oğlum matematikten 97 ve 99 aldı sınavlardan. Performans notu 95 verilmiş. Derse katılmayan, gayri ciddi, başarısız saygısız bir öğrenci en zor dersten bu notları alabilir mi? Bence büyük bir haksızlık bu. Adil değil. Çocuk çok üzülüyor. Sınavlarda Yüksek not al, hoca efendi kanaati ile bunu düşürsün. İyi valla.

 10. Muhammed Akarsu dedi ki:

  Performans ölçeğin varsa ve bunu sene başı zümre toplantında karar olarak aldıysan ve bir örneğini de tutanağa eklediysen hiç bir şey olmaz. Sen bunu zümrede karar olarak almışsın ve müdürün bunu onaylamış. Hatta bunu ilçe zümresinde de karar olarak alırsan ilçe onaylamış olur. Yasal yollardan yapılacak her hareket öğretmenin yararınadır. Çünkü öğrenci ve velisine güven olmayacağını bir çok meslektaşım yaşayarak öğrenmiştir. Bu yönetmelikler zümreler bize eziyet gibi geliyor. Ama uygun hazırlanmış bir zümre. Uygun tutulmuş birkaç tutanak öğretmenin sigortasıdır. Ben buna inanırım.

 11. sayhan dedi ki:

  Sadece sınav notlarına bakıp öğretmen şöyle not vermelidir veya öğretmen bu notu verirken haksızdır demek yanlıştır.Sonuçta sınıftaki öğrenciyi ve davranışları gören de öğretmendir.Unutulmamalıdır ki hiçbir not hiçbir öğrenciye ve veliye öğretmene saygısızlık yapma hakkını vermez.

 12. Serpil dedi ki:

  Derse katılan ödevlerini eksizsiz yapan bir öğrenciye sene başında dersinde bir kaç kez konuştu diye tüm senesine 90 aldığı sınavına 70 verebilen bir kişi öğretmen ğnvanını haketmez bu vicdansızlıktır ve çocuğu hedefinden yıldırmaktır. Bence meb birazda çocuklara destek çıkmalı artık. Böyle görevini vicdansızlıkla yapan öğretmenler olduktan sonra bu ülkenin çocuklarından okuması zor beklenir. Ama görevini severek layığıyla yapan çocukların emeklerini çabalarını önemseyen değer veren herbir öğretmende baş tacıdır.

 13. Sevgi dedi ki:

  Pandemi nedeniyle iki yıl öğrenciler okullarına düzgün gidemedi, çoğunun psikolojisi bozuldu, çoğunluk internet bağımlısı oldu.Öğretmenlerin anlayışlı olup öğrencilere çok düşük notlar vermemesi lazım.Her okulda mutlaka iki psikolog görevlendirmek lazım.İnanın yoksa bir nesli kaybederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir