Sao Tome ve Principe Cumhuriyeti İle Eğitimde İş Birliği

Sao Tome ve Principe Cumhuriyeti İle Eğitimde İş Birliği

Afrika kıtasında bir ada ülkesi olan Sao Tome ve Principe Cumhuriyeti ile eğitimde işbirliği protokolü imzalandı. Hazırlanan protokolle birlikte bu ülke ile eğitim alanında çok güçlü ilişkiler kurulacağı belirtildi.

Afrika kıtasında ada ülkesi olan Sao Tome ve Principe Cumhuriyeti ile Türkiye Maarif Vakfı’nın (TMV) öncülüğünde, eğitimde karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi için anlaşma imzalandı.

Sao Tome ve Principe Cumhuriyeti’nin Türkiye ile ortak bir gelecek kurmak istediğini anlatan TMV Başkan Vekili Büyükelçi Dr. Hasan Yavuz, yaptıkları görüşmelerde ülkede FETÖ’ye müsaade edilmediğini öğrendiğini söyledi.

Daha önce ülkede FETÖ’nün okul açmak istediğini ancak Sao Tome ve Principe yönetiminin müsaade etmediğini ifade eden Yavuz, sonrasında da ülkenin başbakanı Patrice Emery Trovoada’nın, Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştirdiğini ve bu ziyarette görüştüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan iş birliği teklif ettiğini vurguladı.

Yavuz, ülkeye yaptıkları ziyaretin de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla gerçekleştiğini bildirdi.

Sao Tome ve Principe Cumhuriyeti’nden yetkililerin TMV’nin eğitim çalışmalarında kullanmaları için iki adet binayı tahsis ettiğini belirten Yavuz, Sao Tome ve Principe’nin Türkiye’den özellikle ilk, orta ve üniversite seviyelerinde okulların açılmasını istediğini söyledi.

Yavuz, Sao Tome ve Principe yetkililerinin gelecek yıllarda Türkiye’nin üniversite kurması için 60 dönüm arazi tahsis edeceklerini de sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor