Diğer, Manşet

Otizimli Çocuklar Kaliteli Eğitim Bekliyor

lazy

Dünya çapında her 68 çocuktan birinde otizm görülüyor. Otizm, erkek çocuklarda kızlara kıyasla 5 kat daha fazla görülüyor ancak kızlarda çok daha ağır seyrediyor. Türkiye’de de 0-18 yaş grubu arasında 352 bin otizmli çocuk ve gencin bulunduğu tahmin ediliyor.

Otizmin tek çaresi eğitim ancak Tohum Otizm Vakfı verilerine göre bu çocuklardan yalnızca 29 bin 782’sinin eğitime erişme şansı bulabiliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya’nın açıkladığı 2016- 2019 yıllarını içeren “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı”na göre de öncelikli olarak ailelere eğitim verilecek.

Otizmli olan kişilerin özelliklerine ve ihtiyaçlarına has özgü eğitim programları uygulanacak. Otizmli öğrencilerin sınıf geçme ve genel değerlendirme sistemi, kaynaştırma uygulamalarına uygun bir şekilde yürütülürken, alternatif değerlendirme sistemleri uygulamaya sokulacak.

Otizmi olan öğrencilerin eğitimlerinde “pozitif ayrımcılık” uygulaması hayata geçirilirken, müfredata dayalı değerlendirme, portfolyo değerlendirme gibi birbirinden farklı değerlendirme sistemleri uygulanacak.

Otizmli öğrenciler arasından uygun olanlar, güzel sanatlar liseleri ve spor liselerindeki kaynaştırma uygulamasından yararlandırılacak. Yetenek sınavları da otizmli kişilerin özelliklerine uygun hale getirilerek okulların müfredatları geliştirilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir