Gündem, Manşet

Staj Yapanlara Ücret Ödenecek

lazy

TBMM Genel Kurulu’nda, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nın 20 maddesi kabul edildi.

Kabul edilen maddelerde, aday çırak ve çırakların haricinde staj yapan mesleki ve teknik okul öğrencilerine işletmeler tarafından ücret ödenmesi de yer alıyor. Belirtilen bu kişilere personel sayısı 20 ve daha fazla olan iş yerlerinde net asgari ücretin yüzde 30’undan, personel sayısı 20’den az olan iş yerlerinde net asgari ücretin yüzde 15’inden, aday çırak ve çırağa da yaşına uygun olan asgari ücretin yüzde 30’undan daha aşağı ücret verilmesi söz konusu olamayacak.

Aday çırak ve çıraklarla mesleki ve teknik eğitim okullarında ve kurumlarında alan eğitimi gören, işletmelerde mesleki eğitim ve tamamlayıcı eğitim alan öğrencilerin sigorta primleri de asgari ücretin yüzde 50’si üzerinden karşılanacak. Mesleki eğitimi çırak olarak gören öğrencilere verilecek ücret de asgari ücretin yüzde 30’undan az olması mümkün olmayacak. Personel sayısı 20’den olan işletmeler için asgari ücretin üçte ikisi, personel sayısı 20 ve üzerinde olan işletmeler içinse üçte biri devlet katkısı olarak ödenecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir