Gündem, Manşet

PISA’daki Düşüş Kaygı Yarattı

Z

2015 yılına ait olan PISA testinde, 15 yaşındaki öğrencilerin matematik, fen bilimleri ve okumada önemli kayıplar yaşaması, eğitim uzmanlarının kaygılanmasına neden oldu.

OECD Yatırım Bölümü eski başyöneticisi, merkezi Londra’da bulunan Global ResourcesPartnership şirketinin başkanı olan Mehmet Öğütçü,raporun hayal kırıklığına neden olduğunu ifade etti.

OECD üyesi 34 ülke arasında Türkiye’nin Meksika’nın hemen önünde, sondan ikinci sırada yer aldığını vurgulayan Öğütçü, Türkiye’nin yüzünden OECD ortalamasının hemen her alanda düştüğünü, bu nedenle zaman zaman “OECD 33+Türkiye” gibi kategorilerin yaratıldığını savundu.

Hem bugünün hem de geleceğin en değerli sermayesinin insana yapılan yatırım olduğunu dile getiren Öğütçü, sorunların ve çözümsüzlüklerimizin temelinde, aklın doğru kullanılamayışının yattığını ileri sürdü.

Yaşanan puan kaybını önlemek için öneri getiren Öğütçü, günümüzden bilgisi olan, geleceğe umutlu bakan, uluslararası düzeyde özgüveni yüksek insan yetiştiren, bilim ve teknolojiyi rehber olarak gören, dini ve tarihi zenginliklerden ilham elen, dış dünya ile de uyum sağlamış bir eğitim sisteminin öncelikli hedef olduğunu bildirdi.

Eğitim uzmanları da çocukların ezbercilikten kurtarılması gerektiğinin altını çizdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir