Manşet, Öğretmen

Almanya’da 432 Öğretmene Eğitim

9k=

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Almanya’da bulunan Uluslararası Berlin Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne destek verdi. Verilen destekle Türk öğrencilerin yoğunlukta bulunan kentlerde görev yapan 432 öğretmene kültürel bilgi yeterliliklerini artıracak meslek içi eğitim verildi.

YTB tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bahçeşehir Üniversitesi’ne bağlı olan Almanya’daki Uluslararası Berlin Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, ülkede 432 öğretmene meslek içi eğitim verirken 500 öğretmene de Almanca ve Türkçe ders malzemelerinin dağıtımını gerçekleştirdi.

Berlin İslam Eserleri Müzesi ve BAU Berlin Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin 75 öğretmen ve 250 öğrencinin katılımıyla yaptığı çalışması neticesinde, Türk çocukları eğitim öğretim veren öğretmenlerin hatalı bilgiler aktardığı ortaya çıktı. Çalışmada öğretmenlerin öğrencilere Türk-İslam kültürünü ve sanat eserlerini anlatacakları Türkçe malzemenin bulunmadığı da ortaya çıktı. Ayrıca müfredata göre anlatılması gerekli olan Osmanlı Devleti ile ilgili konuların da malzeme ve bilgi eksikliği nedeniyle anlatılmadığı da belirlendi. Çalışmada öğretmenlerin Avrupa’da arntan İslam düşmanlığı sonucunda ortaya çıkan kutuplaşmaları azaltmaya yönelik yeterli bilgiye sahip olmadıkları da ortaya çıktı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir