Manşet, Öğretmen

Öğretmen İl İçi/Dışı Atama İlişik Kesme İşlemleri

Z

İl içi tayin ya da il dışı tayin sonrasına öğretmenlerin kafalarında oluşan soruların başında çalışılan okuldan ilişik kesmek ve sonrasında atanan okulda tekrar göreve başlamaktır. Aslında çok basit olan ilişik kesme işlemleri maalesef bazı acemi idareciler yüzünden öğretmenler açısından sıkıntı olmaktadır. Bu yazımızda il içine ya da il dışına ataması çıkan öğretmenlere yol göstermek amacıyla ilişik kesme ve göreve başlama işlemlerini maddeler halinde sıralayacağız. Eğer il içine ya da il dışına atamanız çıktıysa işlemlerini aşağıdaki gibi olacaktır.

Öğretmen Tayinlerinde İlişik Kesme ve Göreve Başlama İşlemleri

1. Atamanızın çıkması durumunda MEB’in belirlediği ve daha öncesinde açıkladığı tarihte okulunuza atama kararnamesi gönderilecektir. (okula geldiği olmamıştır hiç, İl/İlçe MEM’e gidip kararnameyi kendiniz almanız gerekmekte.)

2. Ayrılacağınız okul sizin adınıza personel nakil bildirimi formu düzenleyecek. Personel nakil bildirimi formunun 4 tane olması gerekmekte. Bu formların biri ayrılacağınız okul kalacak. Diğerleri yine ayrılacağınız İl/İlçenin MEM’ine ve Mal Müdürlüğüne teslim edilecek. Elinizde kalan son personel nakil bildirim formunu ise siz kendiniz atandığınız okula götüreceksiniz.

3. Ayrılacağınız okul ilişiğinizin kesildiğine dair bir ayrılış yazısı yazacak.

4. İsteğe bağlı olarak özlük dosyanızı atandığınız kuruma götürmek üzere imza karşılığı ayrıldığınız okuldan alabilirsiniz. Eğer siz almazsanız daha sonraki süreçte özlük dosyanız posta yoluyla atandığınız okula gönderilecektir.

5. Ayrıldığınız okuldan yolluk hesaplanmasını yaptırmanız gerekmekte. Eğer görev yaptığınız okul lise ise okul idaresi sizin yolluğunuzu hesaplayıp, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mal Müdürlüğüne onaylatıp işlemleri tamamlayacaktır. Çalıştığınız kurum ilkokul ya da ortaokul ise MEM Muhasebe Servisi yolluk işlemlerinizi halledecektir. Yolluğunuzu tercihen ayrıldığınız kurumdan yaptırınız. Bu durumda birkaç gün içerisinde yolluk ücretiniz hesabınıza yatacaktır. Atandığınız okula gittiğinizde yolluk işlemlerini yaptırırsanız ödemelerinizin hesaba yatması gecikecektir.

Online Yolluk Hesaplama Programı İçin Tıklayınız

6. Eğer ayrıldığınız okul lise ise okul idaresinden SGK ve Hitap çıkışlarını mutlaka yaptırmanız gerekmekte. Eğer çalıştığınız okul lise değilse bu işlemler için İl/İlçe MEM’e gitmeniz gerekmektedir. (SGK ve Hitap çıkışlarınızı yaptırmazsanız atandığınız kurumda göreve başlamada sıkıntılar yaşanacaktır.)

7. Eğer çalıştığınız okulda AÖF ve ÖSYM sınav modüllerine üye iseniz yine aynı şekilde bu sistemlerden çıkış işlemlerinizin okul idaresi tarafından yapılması gerekmekte. Eğer bu sınav modüllerinden çıkışlarınız yapılmazsa atandığınız okulun bağlı bulunduğu il/ilçede bu sınavlara katılamazsınız.

8. Elinizdeki personel nakil bildirim formuyla birlikte atandığınız okula gidip göreve başlayışını hemen yaptırabilirsiniz. Eğer çalıştığınız kurum lise ise SGK ve Hitap işlemleri okul idaresi tarafından halledilecektir. Eğer atandığınız kurum lise değilse SGK ve Hitap işlemleri için İl/İlçe MEM’e gitmeniz gerekebilir…

Facebook Öğretmen Sayfamızı beğenmek için tıklayınız

Soru – Cevap Paylaşımları yapabileceğiniz Facebook Öğretmen Grubumuza katılmak için tıklayınız

Öğretmen İl İçi/Dışı Atama İlişik Kesme İşlemleri” İçin 3 Sıkça Sorulan Sorular

 1. Selda dedi ki:

  İyi günler kararnameler 5 Eylül’de il ilçelere gider muhtemelen.. biz o gün seminere katılmak zorunda mıyız 6 Eylül’de gidip işlemleri yapabilir miyiz, 5 eylül için rapor almak gerekli mi, teşekkürler şimdiden

  1. admin dedi ki:

   Bu konuda okulunuza danışmanızda fayda var ancak şahsi görüşüm ilişik kesme işlemi yapacağınızdan 5 Eylül günü seminerlere katılmamanızda problem olmayacaktık. Ancak ilişik kesme işlemlerini 6 Eylül günü yapacaksınız 5 Eylül günü seminerde olmanız gerekir.

 2. mehmet kiriş dedi ki:

  ilşik kesmek istemeyen öğretmene yönelik ne gibi işlemler yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir