Manşet, Memurlar, Öğretmen

Öğretmen Maaş ve Ek Ders Hesaplama

9k=

Öğretmenler ve memurlar olarak maaşlarımızın, ek derslerimizin hep doğru yattığını düşünürüz. Ancak maaşlar ve ek dersler insan eliyle hesaplandığından (En azından sisteme girişte) hata yapılma şansı yüksek oluyor. Özellikle ek ders konusunda hataların olduğu bir gerçek. Gerek kendi arkadaşlarımda gerekse bize gelen mesajlarda maaşların yanlış yatmasıyla ilgili çokça soruyla karşılaşıyoruz. Öyle ki maaşlarda 100 TL’ye yakın eksiklikler görülebiliyor. Bazen KBS girişlerinde AGİ (Asgari Geçim İndirimi) seçilmediği için maaşlarda eksiklik yaşanabiliyor.

Tüm memur ve öğretmen arkadaşlarımızın maaşlarını ve ek derslerini her ay kontrol etmelerinde fayda var. Eğer maaşlarda eksiklik görüyorsunuz geçmişe yönelik maaşlarınızı da incelemenizde fayda var; çünkü maaşlarda hata tek ayla sınırlı kalmaz. Eğer maaşınız eksik yatıyorsa bu gelecek maaşlarınızın da eksik yatacağını gösterir. Bu nedenle maaşların kontrol edilmesi son derece elzem.

Peki maaşlarınızda eksiklik varsa ne yapılmalı?

Maaşlarınızda bir eksiklik varsa en kısa sürede okulunuzda maaşlarla ilgilenen memura ya da müdür yardımcısına bilgi vermeniz gerekmekte. Maaştaki eksilik tespit edildiğinde geçmişe yönelik kayıplarınız telafi edilecektir. (Sorumlu görevlinin o kayıpların telafi edilmesi için bayağı uğraşması gerekecek) Bu şekilde geçmişe yönelik kayıpları telafi edilen birçok arkadaşım oldu.

Maaşlarımızı nasıl hesaplayabiliriz?

Muhasebe bilgisi olmayan birinin maaşlarını hesaplaması gerçekten çok zor. Ancak memur ve öğretmen maaşlarının hesaplanması için birçok program ve portal mevcut. Bunların içerisinde sizlere önereceğim sitenin maaşları doğru hesaplama oranı neredeyse %100 ; tek şart bilgilerinizi doğru girmiş olmanız. Eğer bilgilerinizi doğru girmişseniz maaşınız kuruşu kuruşuna doğru bir şekilde hesaplanacaktır. (Maaş hesaplama noktasında sıkıntı yaşıyorsanız yazımızın altına yorum yapabilirsiniz. En kısa sürede sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.)

Maaş hesaplama robotu için tıklayınız

Ek Ders Nasıl Hesaplanır?

Ek derslerin hesaplanması biraz karmaşık görünse de aslında çok basit. Ek dersler hafta bütünlüğü baz alınarak hesaplanır. Yani ek dersler günlük olarak değil haftaya dağıtılarak hesaplanır. Örnek vermek gerekirse rehberlik dahil 25 saat dersi olan bir branş öğretmeninin (Sınıf öğretmenlerinin ek dersi haftalık 15 olarak sabittir) haftalık alacağı ek dersi şu şekilde hesaplanır:

Girdiği ders saati: 24

Rehberlik veya kulüp: Var

Öğretmenler haftalık 15 saat dersi maaşlarının karşılığı olarak girerler. Bu nedenle 15 saatten sonrası ek ders olarak kabul edilir. Yukarıda örnek verdiğimiz öğretmenin 24 saat dersi var. 15 saati maaş karşılığı olduğundan geriye 9 saat ek dersi kalır. Öğretmenin girdiği her 10 derse 1 ek ders planlama ücreti olarak verilir, bu nedenle öğretmenimiz (24 saat dersi olduğu için) 2 ek derste planlamadan alır. 9+2= 11 ek ders eder. Bir de rehberlikten ya da kulüpten gelen 2 ek ders var. Böylelikle öğretmenimizin  haftalık (11+2 =) ”13” ek dersi olduğu sonucuna ulaşırız. İlgili aydaki hafta sayısına göre toplamda kaç ek dersiniz olduğunu hesaplayabilirsiniz.

Aylık ek ders sayısını alacağınız net ek ders ücretiyle çarptığınızda hesabınıza yatacak olan ek ders ücreti hesaplamış olursunuz. Peki ek ders ücretleri nedir diye soruyorsanız, aşağıdaki tabloya bakmanız yeterli olacaktır.

Ek ders hesaplama robotu için tıklayınız

2016 Ocak-Temmuz Dönemi Net Ek Ders Ücretleri (Net ücretler belirtilmiştir.)

Ek ders ücreti (Gündüz) : 10,47 TL

Ek ders ücreti (Gece) : 11,22

Takviye ve Yetiştirme Ek dersi (Gündüz-Hafta içi) : 20,95

Takviye ve Yetiştirme Ek dersi (Saat 18.00’den Sonra ve Hafta sonu) : 22,45

Yine de ek dersi hesaplamada sıkıntı yaşıyorsanız aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

Facebook ÖĞRETMEN grubumuza katılmak için tıklayınız Facebook-icon

Öğretmen Maaş ve Ek Ders Hesaplama” İçin 1 Sıkça Sorulan Sorular

  1. Arif dedi ki:

    S.a hocam 11 eylul 2013 te atandim askerligimi asker ogretmen olarak yaptim bu sene meslekte 4. Yilim evliyim esim calismiyor cocuk yok sendika uyeligim var net maasim nedir benim gorev yerim aksaray agacoren cpl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir