Manşet, Sınavlar

Tartışmalı TEOG Sorusu İtirazlarına Red

2Q==

TEOG merkezi ortak sınavların Türkçe testindeki soruların arasında bulunan “unutmak” sorusu tartışma yaratmıştı. Öğrencilerle veriler sorunun hatalı olarak hazırlandığını iddia ederek iptal için Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) müracaat etmişti. Bakanlık, yapılan tüm itirazları sorunun doğru olduğunu belirterek reddetti.

Sonuçları liseye girişe ve karne notuna etki edecek olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi ile düzenlenen merkezi ortak sınav, 24 ila 25 Kasım tarihleri arasında yapılmıştı.

Sınavların sona ermesinin ardından hem veliler hem de öğrenciler, bazı soruların hatalı olarak hazırlandığını iddia etmişti. Tartışmalı olan sorulardan biri de Türkçe testinin A Kitapçığı’nda bulunan sözcükte anlamla ilgili “Unutmak” sorusuydu.

Sorunun hatalı olduğunu ileri süren öğrenci velileri, sosyal medyada “TEOG 2016-2017 1. Dönem “Unutmak” sorusu iptal edilsin” başlığı altında bir kampanya düzenlemişti. Bazı veliler de sorunun iptal edilebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurmuştu.

İtirazları değerlendiren bakanlık sonunda kararını verdi. Bakanlık, sorunun incelendiğini ve herhangi bir yanlışlığın bulunmadığını ifade ederek bu nedenle yapılan tük itirazların reddedildiğini açıkladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir