Manşet, Öğretmen

Anayasa Mahkemesi Sözleşmeli Öğretmenliği İptal Eder!

9k=

Bilindiği üzere 15 Temmuz hain darbe girişimi öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlik atamalarını yıllar sonra Türkiye gündemine sokmuştu. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde öğretmenlerin kısa sürede batıya tayin arayışları içine girmesi sonucunda oluşan öğretmen boşluğu sözleşmeli öğretmenlik yoluyla çözülmeye çalışılacaktı. Ancak daha sonra MEB ilerleyen zamanlardaki tüm atamaların sözleşmeli öğretmenlik şeklinde olacağını da duyurmuştu. Sözleşmeli öğretmenlik konusu TBMM Milli Eğitim Komisyonunda da geçip şekillenmişti.

☞ Öğretmen atamaları sürecini yakından takip etmek için uygulamamız indirebilirsiniz GooglePlay

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında OHAL ilan edilmiş ve sözleşmeli öğretmenlik TBMM’de değil Bakanlar Kurulunun çıkardığı bir KHK ile resmileşmişti. Daha sonra ise CHP tüm KHK’ları anayasaya aykırı diye Anayasa Mahkemesine taşıyacaklarını açıklamış ve ilk başvuruyu yapmıştı. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesinin KHK’lar ile ilgili verdiği eski kararlar incelenmeye başlandı.

Anayasa Mahkemesi Sözleşmeli Öğretmenliği İptal Eder mi?

Memurlar.net’in sitesinde Anayasa Mahkemesinin daha önceki örnek kararları ve AYM’nin KHK’lara bakış açısını değerlendirildiği ve Anayasa Mahkemesinin sözleşmeli öğretmenlik kararını iptal edeceği yönünde güçlü bir yorumlarının oluştuğu belirtildi. Çünkü KHK’lar ancak OHAL’in ilan edilmesini gerektiren durumlarla ilgili ve OHAL süresince geçerli olması gerekiyor. Sözleşmeli öğretmenliğin OHAL ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Bu nedenle AYM’nin sözleşmeli öğretmenlik atamaları uygulamasını iptal etmesi gündemde. Bizim yorumumuz ise Anayasa Mahkemesinin sadece sözleşmeli öğretmenliği değil birçok KHK’yı iptal etmesi ihtimal dahilinde olmasıdır.

Sosyal Medyadan Öğretmen Haberlerini Takip İçin Aşağıdaki Sayfa-Grubumuzu Beğenebilirsiniz:

FACEBOOK ÖĞRETMEN SAYFASI

FACEBOOK ÖĞRETMEN GRUBU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir